Cierpliwe kozy i zapierające dech widoki – atrakcje Soliny i okolic

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cierpliwe kozy i zapierające dech widoki – atrakcje Soliny i okolic
Widoki z kolejki nad Soliną zapierają dechFoto: Forum / Robert Neumann

Własnoręczne dojenie kóz w gospodarstwach agroturystycznych, podziwianie cudownych widoków z nowoczesnej kolejki gondolowej czy zwiedzanie monumentalnej zapory wodnej – to niektóre z atrakcji, jakie oferują turystom okolice Soliny. Właśnie tam rozpoczął się dziś Trójkowy Rajd Rowerowy.

Trójkowy Rajd Rowerowy z Dariuszem Urbanowiczem

Od Soliny, przez Chełm, Białystok i Olsztyn, aż po Gdańsk – taką trasę, liczącą łącznie 1250 km, pokona w ramach Trójkowego Rajdu Rowerowego dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz.

Solina, gdzie wystartował rajd, to mała wieś w województwie podkarpackim, rozsławiona w Polsce za sprawą ogromnej zapory na rzece San – konstrukcji, dzięki której powstały elektrownia wodna i malownicze Jezioro Solińskie. Jest ono największą, ale niejedyną atrakcją tego regionu.

Wydoić przekupną kozę

Na miłośników wypoczynku blisko natury czekają położone w okolicy gospodarstwa agroturystyczne. W jednym z nich, odwiedzonym przez reportera Trójki, można się napić mleka prosto od owiec wrzosówek i kóz karpackich. Te drugie można nawet własnoręcznie wydoić. – Kozy, w przeciwieństwie do owiec, mają cierpliwość. Jeżeli są od czasu do czasu przekupywane smakołykami, to mogą być na pastwisku z gośćmi nawet przez cały dzień – mówił Andrzej Kusz, właściciel jednego z gospodarstw.

Śledź Dariusza Urbanowicza na trasie Trójkowego Rajdu Rowerowego!

Zachwycić się widokiem z lotu ptaka

O ile mleko kozie od dawna jest jednym z lokalnych rarytasów, to hitem tego lata nad Soliną jest otwarta miesiąc temu nowoczesna kolej gondolowa, kursująca na linach zawieszonych nad zalewem. – Gondole są ośmioosobowe, dzięki czemu podczas podróży każdy ma zapewniony komfort i może swobodnie podziwiać widoki: monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie, urokliwe krajobrazy Bieszczadów – wyliczała Marta Grzywa z Polskich Kolei Linowych, będących właścicielem tej atrakcji turystycznej.


Najczęściej czytane

Posłuchaj

8:35
Trójkowy Rajd Rowerowy: Atrakcje Soliny i okolic (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Rusza Trójkowy Rajd Rowerowy!/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Pociągiem na Słowację

Będąc w Bieszczadach, warto przejechać się nie tylko kolejką gondolową, ale także tą tradycyjną, korzystającą z szyn. – Mamy tutaj dwie linie, z których jedna obchodziła niedawno 150-lecie istnienia. Są to linia 107, która wiedzie przez tunel łupkowski na Słowację, i linia 108 z Krościenka do Chyrowa. Wiele lat temu obie linie zostały wyłączone z eksploatacji, ponieważ ich stan techniczny był bardzo zły, pociągi osiągały prędkość 20 km/h – opowiadała w Trójce Dorota Mękarska z portalu Nowiny24. Linie 107 i 108 zostały wyremontowane i dziś znów jeżdżą po nich pociągi.

Z niedźwiedziem za pan brat

Na turystów w Bieszczadach czeka dzika przyroda, a jej częścią są wilki i niedźwiedzie. Szczególnie te pierwsze dają się we znaki mieszkańcom regionu, bo populacja tych zwierząt w ostatnich latach znacznie wzrosła i można je spotkać w miejscowościach, w których kiedyś o nich nie słyszano. – Mamy rzeczywiście problem z wilkami, ale do tej tematyki trzeba podchodzić spokojnie – stwierdziła rozmówczyni Pawła Turskiego.

W tamtych okolicach można się też natknąć na młodą niedźwiedzicę, która upodobała sobie wycieczki na tereny zamieszkane przez ludzi. Niedawno zapuściła się nawet do Sanoka i spacerowała ulicami miasteczka. – Została odłowiona i powtórnie wywieziona w Bieszczady, może już teraz nie wróci. Ale to się okaże dopiero za jakiś czas – mówiła Dorota Mękarska.

Posłuchaj

5:37
Rozmowa z Dorotą Mękarską o bieszczadzkich atrakcjach (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęZapraszamy na weekend
Prowadzący: Witold LazarPiotr Firan
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 29.07.2022
Godziny emisji: 8.14, 10.09

kcPolecane