Waloryzacja w zamówieniach publicznych. Olga Semeniuk o poprawce dot. fakultatywności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– We wrześniu będziemy składali poprawkę dotyczącą fakultatywności wyboru instrumentów związanych z waloryzacją zamówień publicznych. Chodzi o to, aby zamawiający i wykonawcy mogli między sobą pertraktować i się dogadywać – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk została zapytana na antenie Programu 3 Polskiego Radia o aktualne wyzwania i problemy, z którymi muszą mierzyć się polskie firmy. Jak wskazała, obecnie wiodącym tematem w debacie z przedstawicielami różnych branży jest kwestia waloryzacji. Zaznaczyła, że rozmawiała już o tym z szefem resortu Waldemarem Budą.

– We wrześniu będziemy składali poprawkę dotyczącą fakultatywności wyboru instrumentów związanych z waloryzacją zamówień publicznych. Chodzi o to, aby zamawiający i wykonawcy mogli między sobą pertraktować i dogadywać kwestie związane właśnie z zamówieniami publicznymi – wyjaśniła.

Waloryzacja w zamówieniach publicznych

Gość audycji dodała, że w debacie dotyczącej tego tematu pojawiają się "różne diagnozy". – Część przedsiębiorców chciałaby, aby to państwo brało na siebie stuprocentową odpowiedzialność – to jest daleko idąca reforma, jeśli chodzi o zamówienia publiczne. Inna część przedsiębiorców chciałaby właśnie takich instrumentów, jakie to my proponujemy, czyli fakultatywności. Ale też oczekiwaliby wskazania przez MRiT możliwości porozumienia między wykonawcą a zamawiającym. Natomiast kolejna część w ogóle nie widzi tego problemu – powiedziała.

Olga Semeniuk dodała, że resort wybrał w tym zakresie "pośrednią ścieżkę i będzie starał się negocjować i pomagać zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom". – To jest kwestia, która się tli i jest codziennym tematem, z którym się mierzymy – wskazała.

Inflacja i płaca minimalna

Zapytana o kwestię inflacji oraz płacy minimalnej, wiceminister rozwoju i technologii zaznaczyła, że "MRiT na razie nie obserwuje sytuacji, w której przedsiębiorcy by się zgłaszali w masowej skali".

– Nie chodzi o to, że inflacja nie jest problemem. Chodzi o to, że obecnie po rozmowach, które prowadzimy z przedsiębiorcami, nie zdiagnozowaliśmy jeszcze takich reperkusji i skutków, które byłyby na tyle trudne, że by oczekiwano od nas pomocy – powiedziała.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:46
Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk o poprawce dot. fakultatywności (Trójkowy komentarz dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)
Data emisji: 28.07.2022 r.
Godzina emisji: 18.10

ng/pr

Polecane