Jak najmłodsi zawodnicy mogą uniknąć kontuzji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak najmłodsi zawodnicy mogą uniknąć kontuzji?
Trening piłki nożnejFoto: Shutterstock.com

Zamieszanie i szum medialny wokół Roberta Lewandowskiego na pewno jeszcze wzmocniły zainteresowanie piłką nożną wśród młodego pokolenia obojga płci. Teraz zapewne każde marzy, by idąc śladami swojego idola, kiedyś założyć koszulkę FC Barcelona. Jednak aby tam trafić, trzeba także unikać kontuzji, szczególnie tych najgroźniejszych i najbardziej uciążliwych: stawu skokowego i kolana.

Metabadania przeprowadzone na kilku tys. dzieci w wieku 8-13 lat wykazały, że siedem prostych ćwiczeń wykonywanych 2 razy w tygodniu po ok. 15 minut zmniejsza aż o 40 procent ryzyko urazu!

Po pierwsze: równowaga

– Te ćwiczenia skupiają się na kilku elementach: po pierwsze szybkość łapania równowagi, czyli tzw. propriocepcja. Stopnie trudności polegają na tym, że dzieciaki najpierw są skupione na tym, co mają robić: np. mają łapać równowagę, stojąc na jednej nodze. Potem mają to zrobić, gdy biegną, potem na sygnał głosowy, czyli trener mówi: w prawo, w lewo etc. – tłumaczy Urszula Zdanowicz, ortopeda. – Potem jest jeszcze wyższy stopień trudności, bo mają patrzeć na trenera, czyli nie mogą patrzeć pod nogi. Są coraz mniej skupieni na tym, co robią ich nogi, a z czasem dostają piłkę do rąk, albo mają ją prowadzić nogami. Czyli mózg zaczyna się zajmować czymś innym po to, aby to się stało jak najbardziej automatyczne – wskazuje.

Po drugie: stabilizacja tułowia

– Druga grupa ćwiczeń to jest tzw. corps stability, stabilizacja tułowia. To są różnego rodzaju deski, pompki i podobne ćwiczenia. Oczywiście o różnym stopniu trudności: na początku są proste, potem dołączona jest piłka, jakieś czynności – wylicza Trójkowy ekspert. – Bardzo fajnie, że to jest robione w grupie: jest element zabawy w tym wszystkim, a dzieciaki się nie nudzą – zapewnia.

Przeczytaj także


– Te ćwiczenia wydają się banalne, ale proponuję dorosłym, aby próbowali je zrobić właśnie z tymi uwagami – np. przy desce plecy równo z głową, równo z nogami, mięśnie brzucha napięte, mięśnie pleców napięte – to naprawdę nie jest takie proste – dodaje.

Wkrótce zestawy tych ćwiczeń, jak widać nadających się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zostaną opublikowane w sieci.


Posłuchaj

4:49
Ćwiczenia dla dzieci, ale też dla dorosłych (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 28.07.2022
Godzina emisji: 11.25

pr

Polecane