Odpowiedzialność za słowo. Kształt debaty publicznej w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odpowiedzialność za słowo. Kształt debaty publicznej w Polsce
Jaka jest jakość debaty publicznej w Polsce?Foto: shutterstock.com

Jaki jest dzisiaj kształt debaty publicznej w Polsce? Czy w dużej mierze kształtują ją emocje? Odpowiedzi na te pytania w czwartkowym wydaniu "Trójki pod Księżycem" szukaliśmy z naszymi gośćmi – socjolog polityki dr Agnieszką Dudzińską oraz politologiem Jarosławem Wojtasem.

Czym jest debata publiczna?

Środową audycję "Trójka pod Księżycem" rozpoczęliśmy od zdefiniowania pojęcia debaty publicznej, którą Jarosław Wojtas, politolog w Wyższej Szkoły Bankowej, opisał jako "dyskusję, w której ścierają się różne racje, a przedmiotem zainteresowania jest publiczna sprawa, proces, zjawisko". 

– Samą debatę publiczną postrzegam jako proces ucierania stanowisk, przy czym muszą być zachowane pewne ważne kwestie, jak szacunek dla adwersarza, założenie, że obie strony dążą do wspólnego dobra, i to, że rozmawiamy w przestrzeni wspólnego języka. Kluczowe jest, że debata publiczna odwołuje się do kwestii publicznych, ale pozwala różnych podmiotom, nawet na drodze konfliktu, który w demokracjach nie powinien być postrzegany jako coś złego, utworzyć wspólne stanowisko – wyjaśnił.

Polityka i język

Jak zwrócił uwagę Jarosław Wojtas, definicje zazwyczaj odwołują się do idealnej rzeczywistości, która przecież nie istnieje. Na tę nieidealną rzeczywistość składa się m.in. rosnąca brutalizacja języka politycznego. 

– Język jest tylko medium. Z jednej strony pokazuje, jak jest, jak ludzie myślą, jakich argumentów używają, ale z drugiej strony język jest potężnym narzędziem kreowania rzeczywistości – stwierdziła dr Agnieszka Dudzińska, socjolog polityki z Uniwersytetu Warszawskiego. – Stanowiska powinny się ucierać tak, żeby wdrożyć optymalne rozwiązanie. Tak się nie dzieje i wchodzimy tu w sferę językową, kreowania pewnej rzeczywistości – dodała.


Posłuchaj

1:52:37
Dr Agnieszka Dudzińska oraz Jarosław Wojtas o jakości debaty publicznej w Polsce (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: dr Agnieszka Dudzińska (socjolog polityki, Uniwersytet Warszawski), Jarosław Wojtas (politolog, Wyższa Szkoła Bankowa)
Data emisji: 28.07.2022
Godzina emisji: 0.06

kr

Polecane