Praca w czasie upałów – woda, wentylacja i mniej godzin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Praca w czasie upałów – woda, wentylacja i mniej godzin
W czasie upałów nasza wydajność w pracy spadaFoto: Shutterstock / Monkey Business Images

W czasie szczególnie uciążliwych upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje i wentylowane pomieszczenia. Może też wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy lub skrócić jej czas – jednak bez obniżania wysokości wypłaty.  

W upalny dzień nasza praca jest mniej wydajna, a czasem wręcz niebezpieczna. Dlatego nasz pracodawca powinien stworzyć nam odpowiednie warunki, na co zwróciło uwagę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w opublikowanym niedawno komunikacie. Jest w nim mowa o konkretnych sposobach, które mają zminimalizować wpływ wysokiej temperatury na komfort pracy.

Woda dla każdego

Jedną z najważniejszych rzeczy w czasie upałów jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Dlatego każdy pracodawca na obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostateczną ilość wody zdatnej do picia. – To wynika z samego faktu zatrudnienia i nie jest uzależnione od konkretnej temperatury. Woda do picia nam, jako pracownikom, po prostu się należy – mówił w Trójce Marcin Frąckowiak, radca prawny z Kancelarii Sadowski i Wspólnicy.  

Choć przepisy nie regulują maksymalnej temperatury, jaka może panować w pomieszczeniu, gdzie pracujemy, musi być w nim zapewniona odpowiednia wentylacja, a okna powinny być wyposażone w urządzenia chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem. – Pracodawca ma dowolność jeśli chodzi o podejmowane środki. Może zamontować rolety lub jakieś żaluzje – tłumaczyła Nina Bronisz z Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR.

Praca krótsza, wypłata bez zmian

W zawodach wykonywanych pod gołym niebem, na przykład w branży budowlanej, stosowane są przesunięcia godzin pracy – robotnicy zaczynają ją o świcie i kończą, gdy upał najbardziej daje się we znaki.

Pracodawca może też zezwolić na dodatkowe przerwy w ciągu dnia lub skrócić dzień pracy. Musi jednak wypełniać przy tym zapisy prawa pracy. – Jeżeli na przykład powie: "Szanowni państwo, zwalniam was już teraz z pracy, jest bardzo gorąco, możecie iść do domu", ale jednocześnie nie wypłaci za ten czas wynagrodzenia, to naruszy swoje obowiązki względem pracowników – objaśniał Marcin Frąckowiak.


Posłuchaj

3:28
Prawa pracownika w czasie upału (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 28.07.2022
Godziny emisji: 6.50

kc


Polecane