"Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne". Rzecznik rządu o zwiększeniu wydobycia węgla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że większe zapotrzebowanie na węgiel może skutkować renegocjacją umowy społecznej z górnikami.

– Nie chodzi tylko o renegocjację, ale by zwiększyć możliwości techniczne dotyczące tego, by wydobywać więcej węgla. Jest kierunkowa decyzja, by to wydobycie było wyższe niż planowane w ramach umowy społecznej. Możemy rozmawiać, w jaki sposób powinno to się odbywać. Mamy też pewne ograniczenia wynikające z przepisów unijnych – powiedział gość Trójki.

"Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne"

Rzecznik rządu dodał, że zwiększenie wydobycia węgla będzie wymagało zawieszenia notyfikacji umowy społecznej przez Unię Europejską.

– Mamy możliwość powoływania się na klauzule bezpieczeństwa narodowego, one też są w traktach unijnych. Ale oczywiście trzeba rozmawiać o nowym zakresie wydobycia, jego wielkości. Naszym celem jest, by Polska była bezpieczna pod względem energetycznym. Oznacza to, że nie możemy w takim tempie, jak to było zapowiedziane wcześniej, decydować się na ograniczanie wydobycia. A wręcz przeciwnie, powinno ono być zwiększane – przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat – dodał Piotr Müller.

Najczęściej czytane

Podpisana w ubiegłym roku umowa społeczna dotycząca transformacji sektora górniczego przewiduje zakończenie eksploatacji węgla kamiennego w polskich kopalniach do końca 2049 roku. W najbliższych latach poszczególne kopalnie miałyby stopniowo ograniczać wydobycie. Kluczowym elementem umowy jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń, który zawiera zarówno urlop górniczy, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji dla pracowników kopalń i firm z nimi powiązanych.


Posłuchaj

13:52
Rzecznik gabinetu premiera Piotr Müller o dostępności węgla i pracach rządu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 28.07.2022
Godzina emisji: 8.45

ak/kr

Polecane