Pożar lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Kilkuset strażaków walczy z ogniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożar lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Kilkuset strażaków walczy z ogniem
Jak podają agencje informacyjne, do walki z żywiołem skierowano 83 zespoły czeskiej straży pożarnej, liczące około 400 strażaków z siedmiu regionów CzechFoto: shutterstock.com

Czwartą dobę strażacy walczą z wciąż rozwijającym się pożarem lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Polscy strażacy oraz policjanci właśnie wyruszyli do Czech. Jak wygląda sytuacja na miejscu? O tym relacja Wojciecha Stobby.

Zdaniem strażaków gaszących pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria w środę ogień nie rozprzestrzenia się równie szybko jak wcześniej, co jest m.in. zasługą śmigłowców wykorzystywanych do walki z żywiołem. W rejonie działa siedem śmigłowców: pięć czeskich i po jednym ze Słowacji i z Polski. Śmigłowce zabierają do podwieszonego pojemnika po 3 tys. litrów wody. Nabranie wody, dolot na miejsce i zrzut wody na skupiska ognia zajmują około dwóch minut.

– Jestem teraz na lotnisku pobliskiego aeroklubu. To stąd startują śmigłowce zaangażowane w gaszenie pożaru. Przylatują zatankować i wracają w rejon pożaru. Wody nabierają z Łaby. Następnie zrzucają ją w ogień – relacjonował w Trójce Wojciech Stobba.

Ochrona terenów zamieszkałych 

– W ostatnich godzinach oraz minionej nocy pożar nie rozprzestrzenił się poza obszar 1000 hektarów, o którym informowano już wcześniej. Strażacy wykonują niesamowitą pracę, również na lądzie. Chronią przed ogniem zabudowania i mieszkańców. Mimo że robią to skutecznie, wczoraj trzeba było ewakuować jeszcze jedną wieś. To stu mieszkańców oraz turyści. Jak podają służby, zamieszkałe tereny na szczęście nie są zagrożone. Z ogniem walczy kilkuset strażaków – podsumował w Polskim Radiu. 

Zaangażowanie strażaków z Czech, Polski i ze Słowacji 

Jak podają agencje informacyjne, do walki z żywiołem skierowano 83 zespoły czeskiej straży pożarnej, liczące około 400 strażaków z siedmiu regionów Czech. W akcji biorą udział cztery śmigłowce i dwa samoloty. Tylko połowa strażaków należy do zawodowej straży pożarnej, pozostali to ochotnicy.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano. We wtorek dowódcy akcji ratowniczej informowali, że żywioł rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni ok. 30 hektarów. Nie było informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami.

Posłuchaj

4:49
Pożar lasu w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Kilkuset strażaków walczy z ogniem (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor relacji: Wojciech Stobba
Data emisji: 27.07.2022
Godzina emisji: 15.41

IAR/PAP/zch

Polecane