Cielesne przyjemności i łzy Schwarzeneggera. Nastrojowa muzyka przed północą

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Cielesne przyjemności i łzy Schwarzeneggera. Nastrojowa muzyka przed północą
Peter GabrielFoto: mat. promocyjne

Od niepokojąco mrocznych dźwięków The Sisters of Mercy, przez symfonicznego Petera Gabriela, aż do bezpiecznej przystani Port St. Willow – taką muzyczną trasą przeprowadził tym razem słuchaczy Mateusz Tomaszuk.

Jako pierwszy na scenie 92. wydania "Konstelacji M." pojawił się Andrew Eldritch wraz z kultową formacją The Sisters of Mercy. Prowadzący sięgnął po starszy niż on sam utwór "Afterhours", pochodzący z wydanego w 1984 roku minialbumu "Body and Soul".

Temat z pogranicza życia cielesnego i duchowego poruszył także Peter Gabriel w piosence "My Body Is a Cage". Oryginalnie pochodzi ona z repertuaru grupy Arcade Fire, a były wokalista Genesis umieścił ją na płycie "Scratch My Back" (2010), wypełnionej w całości coverami.

Offowa rozgrzewka

W audycji znalazło się też nawiązanie do rozpoczynającego się 5 sierpnia w Katowicach Off Festivalu. Najpierw zagrał zespół Lebanon Hanover, który na Śląsku wystąpił w 2019 roku. Jego kompozycja "Schwarzenegger Tears" ma chyba najbardziej intrygujący tytuł spośród dziewięciu utworów zaprezentowanych tego wieczoru przez Mateusza Tomaszuka.

Chwilę później usłyszeliśmy próbkę twórczości amerykańskiej formacji DIIV, będącej jedną z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu. Utwór "Taker" pochodzi z wydanego w 2019 roku albumu "Deceiver", na którym wokalista i gitarzysta Zachary Cole Smith w szczery sposób opowiada o swej walce z nałogiem narkotykowym.

Proste przyjemności

Na zakończenie "Konstelacji M." gospodarz zaserwował słuchaczom zwyczajną przyjemność – "Ordinary Pleasure" to nagranie firmowane nazwą Port St. Willow. Ukrywa się pod nią pochodzący z Portland Nicholas Principe. Choć sam jest multiinstrumentalistą, w tym utworze skorzystał ze wsparcia saksofonisty Willa Epsteina, a wokalnie wspomógł go Peter Silberman z zespołu The Antlers.

Lista utworów:

 1. THE SISTERS OF MERCY – "Afterhours"
 2. LEBANON HANOVER – "Schwarzenegger Tears"
 3. DIIV – "Taker"
 4. EDITORS – "Two Hearted Spider (Distance the Acoustic Recordings)"
 5. LISA MORGENSTERN – "Answers"
 6. ARLO DAY – "Bad Timing"
 7. PETER GABRIEL – "My Body Is a Cage"
 8. THESE NEW PURITANS – "Infinity Vibraphones Orchestral Mirror"
 9. PORT ST. WILLOW – "Ordinary Pleasure"

Posłuchaj

51:13
Cielesne przyjemności i łzy Schwarzeneggera (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane