Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii. Ukraina pomoże w organizacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii. Ukraina pomoże w organizacji
Ukraina była naturalnym organizatorem Eurowizji 2023, ponieważ wygrała tegoroczny konkurs. Jednak z uwagi na trwającą w kraju wojnę Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję o przeniesieniu imprezy do Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/ABACA/Piovanotto Marco

Tegoroczną Eurowizję wygrała Ukraina, więc, w myśl regulaminu, to właśnie ona powinna organizować kolejny konkurs. Jednak z powodu trwającej rosyjskiej agresji Europejska Unia Nadawców podjęła bezprecedensową decyzję i Eurowizję 2023 przeniesiono na Wyspy Brytyjskie. Organizatorzy Eurowizji (EBU - Europejska Unia Nadawców) będą współpracować z Ukrainą przy organizacji przyszłorocznego konkursu.

  • Eurowizja zagości w Wielkiej Brytanii po 25 latach przerwy. Wcześniej ten kraj organizował finały konkursu dziewięć razy;
  • Wstępnie 15 miast z Wysp Brytyjskich zadeklarowało chęć organizacji Eurowizji 2023.

Wojna zmienia reguły Eurowizji

Ukraina była naturalnym organizatorem Eurowizji 2023, ponieważ wygrała tegoroczny konkurs. Jednak z uwagi na trwającą w kraju wojnę Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję o przeniesieniu imprezy do Wielkiej Brytanii. Jej reprezentant zajął w tym roku drugie miejsce.

– Eurowizja 2023 ma zebrać elementy odnoszące się do kultury ukraińskiej, dlatego ukraiński nadawca będzie współpracował z BBC przy powstawaniu widowiska. Dodatkowo Ukraina, jako tegoroczny zwycięzca, będzie miała zagwarantowane miejsce w finale – mówi Mieszko Czerniawski z portalu poświęconego Eurowizji. – Wielka Brytania ma na koncie pięć zwycięstw, 16 drugich miejsc i trzy trzecie. Jednak w XXI wieku tylko trzykrotnie znaleźli się w czołowej dziesiątce – wylicza.

Nie pierwszy już raz pomaga

Jak się okazuje, Wielka Brytania już nie pierwszy raz ratuje Eurowizję: – Tak się stało w roku 1960, 1963, 1972 i 1974, kiedy Brytyjczycy organizowali konkurs, choć nie wygrali poprzedniej edycji – opowiada Mieszko Czerniawski. – Zwykle chodziło o to, że zwycięskie kraje nie były zainteresowane organizacją z powodów finansowych bądź z powodu braku odpowiedniego miejsca – wyjaśnia.

Przeczytaj także


W sierpniu rozpocznie się nabór miast chętnych do organizacji finału Eurowizji 2023: wstępną chęć już zadeklarowało 15 miast z różnych części Wielkiej Brytanii. Krótka lista faworytów zostanie ogłoszona we wrześniu.

Kalush Orchestra – Stefania – LIVE – Ukraine – Grand Final – Eurovision 2022


Posłuchaj

3:00
Eurowizja 2023 z Ukrainy do Wielkiej Brytanii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 
***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 16.10

pr

Polecane