Gazowy plan awaryjny UE. Małecki: na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo energetyczne Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem tego, że na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo energetyczne Polski, a później możemy mówić na partnerskich zasadach o wsparciu innych krajów – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Odniósł się tym samym do porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. 

Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Porozumienie przewiduje dobrowolne redukcje zużycia gazu o 15 procent, a mają się one zacząć od przyszłego miesiąca i potrwać do końca marca. Propozycja Komisji Europejskiej została złagodzona, bo nie ma obowiązkowych ograniczeń dla wszystkich krajów w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego, kiedy będzie sroga zima i sytuacja się pogorszy. Jest bowiem wiele wyłączeń i derogacji.

Polska - jak informowała przed unijną naradą minister klimatu i środowiska Anna Moskwa – nie będzie objęta żadnymi obowiązkowymi redukcjami gazu. Plan dla Polski jest neutralny. Wzięte pod uwagę będą bowiem dotychczasowe działania – pełne magazyny gazu i oszczędności, na które już zdecydowały się firmy czy sektory.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski na pierwszym miejscu

– Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem tego, że najpierw bezpieczeństwo energetyczne Polski, a później możemy mówić na partnerskich zasadach o wsparciu innych krajów – komentował porozumienie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. 

Dodał, że dziś zabrania Polsce gazu, dzielenia się nim "najbardziej domagają się takie kraje jak Niemcy, które zamiast budować bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, wolały biznesy z Władimirem Putinem i wyżej stawiały ruble Putina niż solidarność europejską".

– Chcą solidarności, niech pomagają Ukrainie, która została napadnięta przez Rosję. Niech pomagają, a nie bajerują – powiedział. 

Nowy pełnomocnik rządu do spraw energetyki

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej został Mateusz Berger. Zastąpi na stanowisku Piotra Naimskiego.

– Miałem tę przyjemność współpracować z ministrem Piotrem Naimskim, bardzo duże uznanie dla determinacji, profesjonalizmu i tego, co zrobił dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale miałem też przyjemność pracować z ministrem Bergerem. To bardzo kompetentny, solidnie pracujący człowiek. Jestem przekonany, że poradzi sobie z zadaniami, które stoją przed nim – mówił wiceminister Małecki.


Posłuchaj

10:54
Maciej Małecki wiceminister aktywów państwowych o porozumieniu w UE w sprawie gazowego planu awaryjnego (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 18.10

pr

Polecane