Fantasy, romanse i serwisy internetowe. Co i jak czyta młodzież

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fantasy, romanse i serwisy internetowe. Co i jak czyta młodzież
Młodzi ludzie chętnie sięgają po książkiFoto: Shutterstock / Ground Picture

Od nieśmiertelnego "Harry'ego Pottera" po powieści i opowiadania publikowane na popularnej platformie internetowej Wattpad – jeśli chodzi o literaturę, dzisiejsza młodzież ma w czym wybierać.  

Absolutnym hitem literatury młodzieżowej przełomu XX i XXI wieku był "Harry Potter". Seria książek opowiadających o przygodach nastoletniego czarodzieja nie tylko znalazła miliony czytelników, ale także wyznaczyła nowy trend literacki. – To literatura przygodowa, fantastyczna, niebojąca się drastycznych scen – tłumaczyła w Trójce Zofia Zasacka z Instytutu Badań Edukacyjnych. Inną poczytną pozycją tego nurtu była wydana w 2008 roku powieść "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins.

Zainteresowaniem młodzieży cieszy się także literatura romansowo-obyczajowa – spora w tym zasługa twórców popularnych seriali, którzy w atrakcyjny sposób przenoszą na ekran książkową akcję. Po te pozycje chętniej sięgają czytelniczki płci żeńskiej, i to nie tylko te nastoletnie, ale również starsze. W tym nurcie na szczególną uwagę zasługują książki Johna Greena: "Szukając Alaski" i "Gwiazd naszych wina". Także i tu znaleźć można drastyczne opisy, jednak – jak stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Cygler – "młodzi się tego nie boją, a nawet szukają takich emocji".


Posłuchaj

6:26
"Harry Potter" i inne młodzieżowe bestsellery (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z sieci na literackie salony

W dzisiejszych czasach do publikowania twórczości literackiej nie jest potrzebna ani drukarnia, ani wydawnictwo. Wśród młodych ludzi furorę robi internetowa platforma Wattpad, na której każdy może zamieścić próbkę swych umiejętności pisarskich, poddając ją osądowi innych czytelników. Nierzadko zdarza się, że publikowane tam utwory są wspólnym dziełem kilku nieznających się nawzajem osób.

Serwis podzielony jest na szereg szuflad tematycznych, wśród których nie ma tematów tabu. Literaturę fantastyczną i obyczajową łączy bardzo popularny gatunek urban fantasy, w którym wampiry mogą wchodzić w skomplikowane relacje miłosne z ludźmi. – Ta literatura ma więcej odwagi od tej, która jest oceniana i selekcjonowana w klastycznej redakcji – stwierdziła Zofia Zasacka.

Niszowe tematy z Wattpada przenikają często do literatury masowej lub zostają spopularyzowane przez chętnie oglądane seriale. Natomiast najbardziej utalentowani autorzy, rozpoczynający od publikowania na tej platformie, stają się nieraz popularnymi pisarzami – tak było na przykład w przypadku Amerykanki Cassandry Clare, autorki bestsellerowej powieści "Miasto kości".


Posłuchaj

6:20
Wattpad jako trampolina do literackiej kariery? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Zofia Zasacka (Instytut Badań Edukacyjnych)
Data emisji: 26.07.2022
Godziny emisji: 12.22, 12.32

kc


Polecane