Alternatywa dla last minute. Jak zaplanować tańsze wakacje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alternatywa dla last minute. Jak zaplanować tańsze wakacje?
W tym roku wakacje są zauważalnie droższeFoto: shutterstock.com

Eksperci do spraw turystyki informują, że w związku z rosnącymi cenami nie ma już ofert last minute. Są za to inne rozwiązania, z których możemy skorzystać, wybierając wyjazd wakacyjny za granicę.

  • W porównaniu z ubiegłym rokiem średni koszt rezerwacji usługi turystycznej wzrósł o 400 zł.
  • Ekspert do spraw turystyki radzi, jak korzystać z ofert first minute. – Ta opcja jest zawsze opłacalna, tym bardziej w czasach inflacji – mówi Jarosław Kałucki.
  • Ceny usług noclegowych i gastronomicznych w Polsce wzrosły o kilkanaście procent. – W stosunku do poprzedniego okresu wzrost jest ogromny, ale przeważnie ten wzrost nie jest taki duży – wyjaśnia Teresa Buczak, dyrektor zarządzająca Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wakacje za granicą w czasach drożyzny – last czy first minute?

Sezon urlopowy w pełni, a co się z tym wiąże, tłumy ruszyły odpoczywać. W tym roku wakacje są zauważalnie droższe. W stosunku do ubiegłego roku średni koszt rezerwacji wzrósł o 400 zł. Jeżeli bierzemy pod uwagę wyjazd z rodziną, koszt spędzenia urlopu w najpopularniejszych miejscach, takich jak Turcja, Grecja czy Egipt, wzrósł średnio o 1000 zł.

Jak zatem zaplanować tańsze wakacje? Ekspert do spraw turystyki Jarosław Kałucki zwraca uwagę, że szansa na znalezienie oferty wakacji last minute jest naprawdę niewielka. – Może komuś uda się jeszcze znaleźć jakąś przecenę na ostatnią chwilę, ale przecen szukałbym w ofertach na drugą połowę sierpnia, a głównie na wrzesień – radzi.

Skoro nie last, to może first minute, czyli rezerwacja na długo przed planowanym urlopem? – Ta opcja jest zawsze opłacalna, tym bardziej w czasach inflacji. Pieniądz jest gorący, oferty są bardzo elastyczne. W dodatku w sprzedaży w first minute jest dużo różnych bonusów, np. gwarancja niezmienności ceny. Teraz za taką gwarancję trzeba zapłacić około 100 zł, ale to się nadal opłaca – twierdzi ekspert.

Najczęściej czytane

Recepta na tańszy urlop w Polsce

Za wakacje w Polsce też zapłacimy więcej, choć tu wzrost nie jest szczególnie duży. – Ceny wzrosły, ale one są oczywiście skutkiem wzrostu wszystkich innych elementów jak paliwo i ceny energii. Zdarzają się przypadki, że na przykładzie jakiejś restauracji ktoś pokazuje, że w stosunku do poprzedniego okresu wzrost jest ogromny, ale przeważnie ten wzrost nie jest taki duży. Jeśli chodzi o usługi noclegowe, gastronomiczne, wzrost jest kilkunastoprocentowy – wyjaśnia Teresa Buczak, dyrektor zarządzająca Polskiej Organizacji Turystycznej.

Receptą na tańszy urlop w kraju może być wybór mniej popularnych kierunków, w tym Podlasia, które jest już otwarte dla turystów. Na aktywnych czekają także Pieniny, Beskidy, Góry Sowie czy Roztocze, skąd blisko do wielu atrakcji, a tłumów, nawet w sezonie, raczej nie spotkamy.


Posłuchaj

2:50
Wakacje w 2022 roku wyjątkowo kosztowne. Co ma na to wpływ i poszukać tańszych ofert? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 6.42

kr


Polecane