"Demokratyczne partie opozycyjne są w stanie się porozumieć". Marek Sawicki o nadchodzących wyborach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Przez wiele kadencji było tak, że w czasie przedwyborczym PSL było poniżej progu wyborczego. A jednak jest jedyną partią, która w Sejmie jest nieprzerwanie od 1989 roku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL. 

Gościem Beaty Michniewicz w audycji "Salon polityczny Trójki" był poseł PSL Marek Sawicki, który mówił m.in. o sondażach wyborczych związanych z jego partią oraz idei ustawy, która miałaby wyzerować pewne decyzje Prawa i Sprawiedliwości. 

"PSL jest w Sejmie od 1989 roku"

– Prawdziwym sondażem są wybory. Przecież przez wiele kadencji było tak, że w czasie przedwyborczym PSL było poniżej progu wyborczego. A jednak jest jedyną partią, która w Sejmie jest nieprzerwanie od 1989 roku. Jestem przekonany, że w nadchodzących wyborach też tak będzie – powiedział Marek Sawicki.

Podkreślił, że to czas pokaże, jaka będzie ostateczna konfiguracja i w jaki sposób będą tworzone listy. – Mamy jeszcze półtora roku, a dziś to nie jest najważniejszy problem – zaznaczył.

– Jasno trzeba powiedzieć, że demokratyczne partie opozycyjne z pewnością są w stanie porozumieć się co do najważniejszych spraw programowych. Nie widzę tutaj problemu – mówił poseł PSL.

Powiedział również, że "jeżeli opozycja wygra wybory, to nie tylko na jedną kadencję, a na kilka kolejnych". – Myślę, że zmęczenie partią PiS jest dość powszechne – dodał. 

"Tego nie załatwia się uchwałami"

Z kolei odnosząc się do idei powstania uchwały dotyczącej "wyzerowania" pewnych spraw, takich jak powołanie prof. Adama Glapińskiego, podkreślił, że "tego nie załatwia się uchwałami, lecz na drodze prawnej, na drodze proceduralnej." – Przed Trybunałem Stanu trzeba udowodnić, że prezes Glapiński złamał konstytucję. Taką ekspertyzę zamówił marszałek Zgorzelski i de facto ma ją fizycznie – powiedział.

– Trzeba również pokazać i udowodnić przed Trybunałem Stanu, że Trybunał Konstytucyjny nie działa w konstytucyjnym składzie, bo nadal mamy tam sędziów dublerów. Również sposób powołania pani prezes Przyłębskiej budzi wątpliwości prawników. To trzeba rozwiązać na drodze prawnej, a nie politycznej – podkreślił. 

Posłuchaj

13:30
Marek Sawicki: demokratyczne partie opozycyjne są w stanie się porozumieć (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego)
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 8.45

nj/kr

Polecane