Europa płonie! Wielkie pożary na zachodzie kontynentu, groźnie także w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europa płonie! Wielkie pożary na zachodzie kontynentu, groźnie także w Polsce
23 lipca 2022 r. Helikopter strażacki zrzuca wodę na trawiony pożarem las na TeneryfieFoto: PAP/Abaca

Na całym kontynencie, od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Włochy, aż po Słowenię i Grecję wybuchają groźne pożary. Przyczyną są niezwyczajnie wysokie temperatury i często nieostrożność człowieka. Również w Polsce, w związku z sytuacją pogodową, sytuacja jest trudna.

  • W tym roku w Unii Europejskiej spłonęło już 450 tys. hektarów terenu, ponad trzy razy więcej niż średnio w latach 2006-2021 w tym samym okresie
  • W Polsce w pierwszym półroczu tego roku było dwa razy więcej pożarów, niż w całym roku 2021

Najgorsza fala pożarów w historii

W pierwszej połowie 2022 roku wielkie pożary pochłonęły ogromne połacie ziemi, zniszczyły domy i pozbawiły źródeł utrzymania setki lub tysiące osób w kilkunastu krajach europejskich. Fale upałów i susze, które nasila ocieplający się klimat, powodują, że pożary są bardziej niszczycielskie, częstsze i trudniejsze do zwalczania. Wyższe temperatury sprawiają również, że sezon pożarów w kilku krajach zaczyna się wcześniej niż w przeszłości.

Zdaniem EFFIS (Europejski System Informacji o Pożarach Lasów) w ciągu ostatnich pięciu lat Unia Europejska doświadczyła najintensywniejszych w historii pożarów, a obecna susza na kontynencie może stać się najgorszą w historii.

Według ONZ region Morza Śródziemnego ociepla się o 20 proc. szybciej niż średnia światowa, jednak również północne kraje przeżywają rekordowe temperatury. W minionym tygodniu w Niemczech odnotowano najgorętszy dzień w roku (40,3 stopni Celsjusza), w Wielkiej Brytanii zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii (40,3 stopni Celsjusza), a Belgia zanotowała drugą najwyższą temperaturę w historii (39,1 stopnia Celsjusza).

Wielkie wyzwanie dla wszystkich

Grecja walczy z trzema poważnymi pożarami lasów, które wybuchły na północy, wschodzie i południu kraju, w tym na wyspie Lesbos. Z jednej miejscowości na Lesbos ewakuowano 200 osób, ponieważ ogień zbliżył się do niej na 500 metrów. Strażacy walczący z ogniem korzystają z samolotów i śmigłowców zrzucających wodę.

Przeczytaj także 


Ponad 60 tys. ha lasów spłonęło, a 679 osób zmarło z powodu fali upałów, które od kilku tygodni utrzymują się nad Hiszpanią. – Kryzys klimatyczny stał się rzeczywistością: zmiany klimatu zabijają ludzi i są śmiertelne dla naszego ekosystemu i dla naszej biologicznej różnorodności. Ponadto są wyzwaniem dla wszystkich osób i społeczności zamieszkujących ważne obszary wiejskie – mówi premier kraju Pedro Sanchez. – Oznacza to, że walka ze zmianami klimatu musi być brana na poważnie i stanie się ważną częścią polityki naszego rządu – wskazuje.

W Polsce także poważne zagrożenie

Również w naszym kraju mamy rekordową liczbę pożarów w lasach: tylko w pierwszym półroczu wybuchło ich ok. pięciu tysięcy, podczas gdy w całym ubiegłym roku było ich trochę ponad dwa tysiące! – Większość z nich została wywołana przez człowieka umyślnie bądź nieumyślnie – mówi Michał Gzowski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. – Ponadto niski poziom wód gruntowych, lekkie zimy i bardzo wysokie temperatury powodują suszę hydrologiczną i wysuszenie ściółki do ekstremalnego poziomu – tłumaczy.

– Przede wszystkim jest to jednak szturm ludzi do lasu: wszyscy po okresie covidowym chcą zaznać spokoju i spotkać się z dziką przyrodą. I tutaj czasami niestety brakuje racjonalnego myślenia, kiedy rozpalamy ogień w lesie, robimy sobie grilla czy wyrzucamy śmieci – dodaje.


Posłuchaj

3:42
Najintensywniejsze w historii pożary trawią Europę (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 16.49

IAR/pr

Polecane