Z psem do sklepu lub restauracji? To możliwe, choć nie zawsze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z psem do sklepu lub restauracji? To możliwe, choć nie zawsze
Coraz częściej nasi czworonożni pupile towarzyszą nam w pracy, zakupach, podróżach czy wyjściach do restauracjiFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

W sklepach, hotelach, a nawet restauracjach, coraz częściej przestrzeń dzielimy z czworonogami. Zdarza się nawet, że koty bądź psy są pełnoprawnymi klientami danego lokalu! A co na to mówią klienci? I przepisy?

  • W kwestii wchodzenia do lokali usługowych z czworonogami polskie przepisy nie są jednoznaczne.
  • Wyjątkowy status prawny mają psy-przewodnicy, które mogą towarzyszyć swoim właścicielom niemal we wszystkich lokalach usługowych.

Najprościej i najlepiej zapytać sprzedawcę

Przepisy związane z możliwością wchodzenia do lokali usługowych z naszymi czworonożnymi pupilami nie zawsze dają precyzyjną odpowiedź, kiedy to jest możliwe. – Sklepy są różne: w jednym jest żywność, w innym ubrania, a w kolejnym narzędzia. Nie każdy sklep jest bezpiecznym miejscem dla psa. Inna kwestia to ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która również stawia pewne wymagania higieniczne. Dlatego najlepiej zapytać ochrony, albo sprzedawcy – mówi Natalia Dobrowolska, autorka książki "Status prawny psa w Polsce". – Nie oznacza to, że nie można zwierzętom zakazać wejścia do sklepu czy innego obiektu, oznacza to tyle, że powinno wszystko być określone w odpowiednich regulacjach – wskazuje.

Pierogi dla psów w czterech smakach 

Klienci różnie reagują na czworonożnych pupili towarzyszących w zakupach. – Jeśli pies jest wychowany i właściciel jest wychowany, to proszę bardzo – odpowiada zapytana o to pani, której jak widać to nie przeszkadza. Jednak są również przeciwnicy. – Półki z jedzeniem są nisko, a niektóre psy niestety sikają. Sama mam psa, ale nie chodzę z nim do sklepu, to jest nie higieniczne! – stwierdza zdecydowanie inna pani.

Przeczytaj także


W Polsce są już dostępne przewodniki i wirtualne mapy, na których zaznacza się sklepy czy restauracje, w których psy czy koty są mile widziane, a nawet są faktycznymi klientami. W jednym z gdańskich lokali psy mogą zostać ugoszczone... pierogami! – Nasi goście chętnie odwiedzają nas ze swoimi psiakami i miło nam, że możemy je ugościć w ciekawszej formie – mówi menedżerka Aleksandra Skonieczna. – Mamy do wyboru cztery pozycje, bazujące na kurczaku, wołowinie, indyku i jagnięcinie. I mamy trzy gramatury: dla małych, średnich i dużych psów – zachęca.


Posłuchaj

3:18
Czy z psem można iść do sklepu czy restauracji? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 16.10

pr

Polecane