Odnaleziono sześć nieznanych rękopisów Krzysztofa Komedy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odnaleziono sześć nieznanych rękopisów Krzysztofa Komedy
Krzysztof KomedaFoto: PAP/Tomasz Gzell

W Bibliotece Narodowej w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono rękopisy sześciu jego nieznanych kompozycji  z albumu "Moja słodka europejska ojczyzna" powstałego w ramach cyklu "Jazz i poezja". O okolicznościach odnalezienia nut, które po pół wieku stały się dostępne na melomanów i badaczy, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Krzysztof Barkiewicz z Biblioteki Narodowej.

  • W 1967 r. w Niemczech Krzysztof Komeda uczestniczył w nagraniu albumu "Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna", należącego do cyklu "Jazz i poezja".
  • Zapisy nutowe sześciu utworów, które ostatecznie nie trafiły na album, zostały odnalezione w archiwum Krzysztofa Komedy w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

"Moja słodka europejska ojczyzna". Odkryto sześć nieznanych kompozycji Krzysztofa Komedy 

W październiku 1967 r. Krzysztof Komeda stworzył w niemieckim Baden-Baden projekt z cyklu "Jazz i Poezja" pt. "Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna". Na płycie znalazły się muzyczne interpretacje wierszy poetów takich jak m.in. Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Kazimierz Wierzyński czy Zygmunt Ławrynowicz. Jednak nie wszystkie utwory, które Komeda skomponował na tę okazję, finalnie zostały umieszczone na albumie. Krzysztof Barkiewicz z Biblioteki Narodowej oraz muzykolog Justyna Raczkowska odkryli ten fakt, przeglądając korespondencję kompozytora, która znajduje się w archiwum BN. 

– Joachim-Ernst Berendt, producent oryginalnej płyty "Moja słodka europejska ojczyzna" pisał do Komedy na temat doboru kompozycji. Wtedy Komeda przebywał w Stanach Zjednoczonych i pisał muzykę do "Dziecka Rosemary". Z tej korespondencji wynikało, że powinno być więcej nut, niż znalazło się na płycie. I rzeczywiście, po dokładnej analizie otrzymaliśmy sześć nieznanych wcześniej kompozycji – opowiadał Krzysztof Barkiewicz. – Komeda nie opisywał tych nut nazwami – były tylko cyfry. To wszystko było trudne do rozpoznania, ale na szczęście był spis treści tych wszystkich kompozycji – dodał.

Najczęściej czytane

Krzysztof Barkiewicz: Komeda poszedł o krok dalej

 Wśród rękopisów odnalezionych w Bibliotece Narodowej w trakcie kwerendy archiwum Komedy odnalazły się utwory: "Jonasz" do wiersza Zbigniewa Herberta "Jonasz", "Kiedy gaśnie lampa wyobraźni" do wiersza Adama Ważyka "Poemat dla dorosłych", "Klasyk" do prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta "Klasyk", "Jan Cherubin" do wiersza Mieczysława Jastruna "Jan Cherubin", "Ich dwoje" do wiersza Bolesława Leśmiana "Dwoje ludzieńków" oraz "Miserere" do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Miserere" (na oryginalnej niemieckiej płycie utwór pod tym samym tytułem zawiera inną kompozycję).

– To była siódma płyta z cyklu "Jazz i poezja". Przeważnie wyglądało to tak, że aktor recytował wiersze, a zespół dostosowywał się nastrojem do nastrojów wierszy. Komeda poszedł o krok dalej, integrując tę muzykę z wierszami – opisywał nowo odkryte kompozycje gość Trójki. – Miałem zaszczyt rozmawiać z Karlem Dedeciusem (niemieckim tłumaczem – przyp. red.), który dokonał wyboru tych wierszy. Napisał mi: "Nie wiem, czy Komeda znał niemiecki, czy ktoś mu pomagał. Próbowałem go odszukać, ale on był  już wtedy w Hollywood. Chciałem go zapytać, jak on to zrobił, że każdy takt zgadza się z rytmem słów. To jest niebywałe i genialne".

Nuty odkryte w archiwum Biblioteki Narodowej już spotkały się z ogromnym zainteresowaniem muzyków, chcących dokonać własnej interpretacji nut Komedy. Zgodę na wykonanie utworów napisanych z myślą o albumie "Moja słodka europejska ojczyzna" dostał polski trębacz Piotr Schmidt. – Powstały pomysły zupełnie inne od oryginalnego pomysłu Komedy. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy nowe odkrycie tych nieznanych kompozycji – zapowiedział Krzysztof Barkiewicz.

Posłuchaj

4:41
Sześć nieznanych dzieł Krzysztofa Komedy zostało odkrytych w Bibliotece Narodowej. Krzysztof Barkiewicz gościem Trójki, cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

5:45
Sześć nieznanych dzieł Krzysztofa Komedy zostało odkrytych w Bibliotece Narodowej. Krzysztof Barkiewicz gościem Trójki, cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

The Trumpet Player Is Innocent/Jan Ptaszyn Wróblewski – temat

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Krzysztof Barkiewicz (Biblioteka Narodowa)
Data emisji: 25.07.2022
Godziny emisji: 12.19, 12.27

IAR/kr

Polecane