Spór "GW" z Agorą. Pereira: redakcja była zakładnikiem partykularnych interesów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór "GW" z Agorą. Pereira: redakcja była zakładnikiem partykularnych interesów
W ocenie Samuela Pereiry, redakcja "Gazety Wyborczej" była zakładnikiem w sporze o partykularne interesy kierownictwaFoto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

- Wśród bardzo pięknych haseł niezależności dziennikarskiej, redakcyjnej, misji wobec czytelników i ochrony ich danych, tak naprawdę przemycane były bieżące interesy - powiedział w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu TVP.Info Samuel Pereira komentując ujawnione przez portal taśmy ze spotkania zarządu Agory z dziennikarzami "Gazety Wyborczej". - Redakcja była zakładnikiem partykularnych celów bardzo wysokich podwyżek - podkreślił.

Portal TVP.info pokazał w poniedziałek nagrania zarejestrowane przez jednego z uczestników spotkania pracowników "Gazety Wyborczej" z zarządem Agory w listopadzie 2021 r. Dyskusja dotyczyła wówczas sporu między dziennikiem a jego wydawcą, który powstał po pomyśle, aby połączyć "GW” z należącym do wydawnictwa portalem gazeta.pl. Serwis miałby uzyskać dostęp do danych "Wyborczej", ale pracownicy "GW” bali się cięć budżetowych i zwolnień.

Jedna z warstw wielopłaszczyznowego sporu

- Tu mamy czarno na białym to, co może być interesujące dla czytelników, dla odbiorców i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądają standardy w tej gazecie  - powiedział w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny TVP.Info Samuel Pereira. Rozmówca Michałą Rachonia zwrócił uwagę na "kilka warstw" ujawnionych nagrań.

- Jedna z nich mówi o tym, że wśród bardzo pięknych haseł niezależności dziennikarskiej, redakcyjnej, misji wobec czytelników i ochrony ich danych, tak naprawdę przemycane są bieżące interesy - wskazał.

Redakcja zakładnikiem partykularnych interesów

Gość "Tematu dnia" przypomniał, że w czasie, gdy odbywało się spotkanie zarejestrowane na ujawnionych przez portal Telewizji Polskiej taśmach, "w mediach branżowych, niezwiązanych z prawą stroną, pojawiały się konkretne informacje dotyczące tego, że prawdziwym celem była walka o podwyżki dla kierownictwa »Gazety Wyborczej«".

Posłuchaj

11:40
Samuel Pereira o sporze wewnątrz Agory: redakcja "GW" byłą zakładnikiem partykularnych interesów ("Temat dnia/ Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Samuel Pereira (redaktor naczelny TVP.Info)

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 10.45


mbl

Polecane