Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index
– Od kiedy jesteśmy wśród krajów Unii Europejskiej, polski paszport stał się bardzo mocną przepustką – mówił Adam Karpiński, ekspert do spraw turystykiFoto: PAP/Leszek Szymański

Jako Polacy możemy czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko dwustu krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzania ogromnej liczby państw i w tej kwestii jesteśmy dosyć wysoko, bo na dziesiątym miejscu – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index.

  • Henley Passport Index od 2006 roku publikuje zestawienie krajów mogących cieszyć się największą swobodą w podróżowaniu. Podróżni z Polski, która znalazła się na 10 miejscu listy, mogą pojechać do 182 krajów bez wizy.
  • Najpotężniejszy paszport jest dostępny dla obywateli Japonii. Na ostatnim miejscu znalazł się Afganistan.

Polska na 10. miejscu w rankingu najsilniejszych paszportów

W czasach PRL paszport był obiektem marzeń, choć jego moc była niewielka. Dziś zmieniło się wszystko. Henley Passport Index od 2006 roku publikuje zestawienie krajów mogących cieszyć się największą swobodą w podróżowaniu. Okazuje się, że najpotężniejszy paszport jest dostępny dla obywateli Japonii. Podróżni z Polski, która znalazła się na 10 miejscu listy, mogą pojechać do 182 krajów bez wizy.

– To bardzo dobry wynik – ocenił Adam Karpiński, ekspert do spraw turystyki. – Od kiedy jesteśmy wśród krajów Unii Europejskiej, polski paszport stał się bardzo mocną przepustką. Długi czas czekaliśmy na to, aby polski paszport był akceptowany w Stanach Zjednoczonych. Dla mnie to było pewnego rodzaju przykrą przypadłością. Byliśmy zawsze wiernym współpracownikiem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a nasi turyści jeszcze kilka lat temu, jako ostatni wśród krajów europejskich, otrzymywali możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych bez wizy – mówił.

– Jeżeli chodzi o paszport bez wizy, możemy latać do wielu krajów Ameryki Południowej, do Kanady, na Bałkany, różnych krajów egzotycznych, do Azji, do Korei Południowej – wymieniał ekspert w rozmowie z naszym reporterem.

Najczęściej czytane

Paszport Stanów Zjednoczonych. A. Karpiński: otwiera wiele dróg, ale może je również zamykać 

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że paszport okazany przez obywateli Stanów Zjednoczonych wcale nie otwiera drzwi do wszystkich krajów świata, co jak tłumaczy Adam Karpiński, jest efektem polityki tego kraju. – Paszport Stanów Zjednoczonych otwiera wiele dróg, ale może je również zamykać. Pamiętajmy, że nie wszystkie kraje uwielbiają Stany Zjednoczone. Posiadanie paszportu Stanów Zjednoczonych i przekraczanie granicy w obszarze państw z grupy arabskiej nie zawsze jest dobrze widziane. Mimo wszystko jest to silny paszport – powiedział.

Po raz kolejny na ostatnim miejscu wśród najsłabszych paszportów świata znalazł się Afganistan. Mieszkańcy tego kraju jako jedyni na świecie mogą bez wizy podróżować jedynie do 25 państw, w większości muzułmańskich.

Ranking Henley Passport Index 2022 – pierwsza dziesiątka

1. Japonia – 193
2. Singapur, Korea Południowa – 192
3. Niemcy, Hiszpania – 190
4. Finlandia, Włochy, Luksemburg – 189
5. Austria, Dania, Holandia, Szwecja – 188
6. Francja, Irlandia, Portugalia, Wielka Brytania – 187
7. Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone – 186
8 Australia, Kanada, Czechy, Grecja, Malta – 185
9. Węgry
10. Litwa, Polska, Słowacja  182

Posłuchaj

3:22
Polska w czołówce rankingu państw z najsilniejszymi paszportami (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 7.11

kr


Polecane