Prawo jazdy do wymiany co 15 lat. Wyjaśniamy zasady zmiany dokumentu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawo jazdy do wymiany co 15 lat. Wyjaśniamy zasady zmiany dokumentu
Do przedłużenia ważności dokumentu co 15 lat będą zobowiązani kierowy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 rokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 roku, będą zobowiązani do wymiany dokumentu, bo ten przestaje być bezterminowy. Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli wymienić dokument raz na maksymalnie 15 lat. Ponadto dokumentem będzie można się wylegitymować za pośrednictwem smartfona niemal od razu po zdanym egzaminie.

  • W życie wchodzi obowiązek przedłużania ważności prawa jazdy co maksymalnie 15 lat. Do wymiany dokumentu będą zobowiązani kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 roku.
  • Dokumentu prawa jazdy nie musimy posiadać np. przy kontroli policji, ponieważ ten jest dostępny w wersji cyfrowej w aplikacji mObywatel.
  • Dokumenty na bieżąco powinni wymieniać kierowcy, którzy zgubili swoje prawo jazdy, uszkodzili je albo uzyskali dodatkowe uprawnienia na prowadzenie pojazdów z kolejnej kategorii. Wymiana jest konieczna także przy zmianie nazwiska.

Prawo jazdy – idą zmiany

Dokumenty prawa jazdy mają w Polsce jeszcze przedwojenne tradycje. Najdłużej przybierały formę książeczki podobnej do dawnych dowodów osobistych. Pod koniec lat 90. poprzedniego stulecia prawo jazdy wydawano już w znanej dziś formie plastikowej karty. Z biegiem lat zmieniały się formaty, oprawa graficzna, dane umieszczone na dokumencie i jego zabezpieczenia.

W ostatnim czasie dokument prawa jazdy przeszedł kolejną rewolucję. Co prawda w Polsce nie wydaje się uprawnień bezterminowo już od 9 lat, jednak dopiero teraz w życie wchodzi obowiązek przedłużania ważności prawa jazdy co maksymalnie 15 lat. Do wymiany dokumentu będą zobowiązani kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 roku.

– Do tej pory wiele osób, również ja, ma dokument bezterminowy, a przy wydawaniu nowych praw jazdy ten termin będzie wynosił 15 lat. Po upływie 15 lat dokument będziemy musieli wymienić – wyjaśnia asp. sztab. Anetta Potrykus z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.


Najczęściej czytane

Prawo jazdy w smartfonie

Dokument prawa jazdy będziemy musieli cyklicznie wymieniać, ale nie musimy go posiadać np. przy kontroli policji, ponieważ ten jest dostępny w wersji cyfrowej w aplikacji mObywatel. W najbliższych miesiącach usługi cyfrowe przyspieszyć mają na tyle, że prawo jazdy trafi szybciej na ekrany naszego smartfona niż do naszego portfela w wersji fizycznej.

– Zależy nam na tym, żeby całkowicie scyfryzować ten proces. 0,3 sekundy – w takim czasie od momentu pozytywnie zdanego egzaminu chcemy poinformować obywatela, że może wyruszyć na drogę i powinien oczekiwać kolejnego powiadomienia, że to plastikowe prawo jazdy jest gotowe do odbioru w urzędzie – zapowiada Przemysław Koch z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Dokumenty na bieżąco powinni wymieniać kierowcy, którzy zgubili swoje prawo jazdy, uszkodzili je albo uzyskali dodatkowe uprawnienia na prowadzenie pojazdów z kolejnej kategorii. Wymiana jest konieczna także przy zmianie nazwiska. Za każdym razem nowo wydane dokumenty będą ważne 15 lat.


Posłuchaj

3:22
W życie wchodzi obowiązek wymiany prawa jazdy co 15 lat. Kogo dotyczy nowa reforma? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 6.41

kr


Polecane