Wakacje na drodze: konieczna jest większa ostrożność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje na drodze: konieczna jest większa ostrożność
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/DarSzach

Niedziela, 24 lipca, to Święto Policji. Są uroczystości, odznaczenia, koncerty, pikniki, ale nie dla wszystkich, gdyż policja cały czas pracuje. A właśnie teraz, w wakacje, na drogach jest więcej policyjnych patroli dbających o bezpieczeństwo kierowców oraz innych użytkowników ruchu.

Życzenia dla policji

Czego należy życzyć policjantkom i policjantom w dniu ich święta? – Jak mówi mój szef, Komendant Główny Policji, inspektor Jarosław Szymczyk, policjantkom i policjantom życz tyle samo powrotów do domu, co wyjść. Aby te rodziny miały pewność, że policjantka i policjant wrócą ze służby cali i zdrowi i ze nic złego się nie stanie – tłumaczy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. – Ale też zrozumienia dla nas ze strony społeczeństwa. Zrozumienia, że wykonujemy jak każdy inny swój zawód i musimy czasami być bardziej restrykcyjni, czasami tylko pouczyć bądź porozmawiać, ale to jest to, co robimy na co dzień – dodaje.

Bezpieczniej na drogach?

– Od trzech lat tworzymy mapę Polski wypadków drogowych, na której zaznaczamy tylko wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Był pomysł, aby to była mapa wszystkich wypadków, ale wtedy już po tygodniu cała mapa byłaby czarna: tyle byłoby punktów – wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. – Po czterech tygodniach wakacji tego roku wypadków ze skutkiem śmiertelnym było 162 – to sporo. Ale zapewne na koniec wakacji zamkniemy tym, że cała Polska będzie w czarnych punktach. Aczkolwiek na chwilę obecną tych wypadków w porównaniu do zeszłorocznych wakacji jest mniej – wskazuje.

Przeczytaj także


Kontrole mają sens

– Policjanci drogówki codziennie dokonują ok. 15-16 tys. kontroli drogowych, codziennie zatrzymujemy od 600. do nawet tysiąca nietrzeźwych kierujących czy będących po spożyciu alkoholu – wylicza Trójkowy gość. – Te dane pokazują, że policjanci są i pracują. Myślę, że najlepszy naukowiec nie przytoczy danych, ile istnień dzięki temu zostało uratowanych – zapewnia.


Posłuchaj

8:50
Policjanci nawet w swoje święto są w pracy (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

***


Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzą: Witold Lazar
Gość: insp. Mariusz Ciarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji)
Data emisji: 24.07.2022
Godziny emisji: 15.16

pr

Polecane