Ustawa o artystach zawodowych. Kolejny krok za nami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawa o artystach zawodowych. Kolejny krok za nami
Piotr Baron z kwintetem w cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski/PR

- Jeżeli artysta nieinstytucjonalny, niewykształcony artystycznie utrzymuje się z działalności artystycznej, jest artystą bądź twórcą, powinien być objęty, jak każdy obywatel, opieką zdrowotną, ubezpieczeniem i emeryturą. Tego brakuje w sposób bolesny - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Piotr Baron - saksofonista, kompozytor, wykładowca akademicki i szef Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Projekt opublikowany

Miesiąc temu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało zaktualizowany projekt Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. O tę ustawę środowisko artystyczne zabiegało od wielu lat.

Artyści i twórcy, nie celebryci

Dla wielu artysta to postać z pierwszych stron gazet, opływająca w dobra materialne. Mówiąc wprost: celebryta. Czy jednak na pewno? - Są wybitni artyści, którzy są zamożni - przyznał nasz gość. - Ale oni nie będą się zgłaszać do stosownych izb, ponieważ nie ma takiej potrzeby, nie zostaną wzięci pod uwagę. Jest natomiast cała grupa ludzi bardzo zamożnych, którzy mienią się artystami i twórcami, a są celebrytami, znanymi z tego, że są znani, są postrzegani jako artyści. Nic bardziej mylnego - dodał.

Opłata reprograficzna

Pieniądze mają pochodzić z opłaty reprograficznej, która również wzbudza wątpliwości ze względu na możliwe podwyżki cen sprzętu grającego. - Tutaj doszło do wielkich emocji, kontrowersji i wojenek medialnych - podkreślił Piotr Baron. - Opłata reprograficzna istnieje na całym świecie, objęty jest nią również papier do kserokopiarek i nie jest przez to droższy. Opłatą reprograficzną są objęte wszystkie czyste nośniki na całym świecie i nie są z tego powodu droższe.

Czytaj też:

Płacić ma producent i importer nośników, nie konsument. - Producent jest obwarowany z różnych stron umowami i zapisami prawnymi, uniemożliwiającymi manipulacje - zaznaczył kompozytor.


Posłuchaj

14:39
Piotr Baron o ustawie o artystach zawodowych (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Piotr Baron (saksofonista, kompozytor, wykładowca akademicki i dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus) 

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 16.30

Polecane