Ferdynand Ossendowski - pisarz-podróżnik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Ferdynand Ossendowski - pisarz-podróżnik
Antoni Ferdynand OssendowskiFoto: NAC

Był jednym z pięciu najczęściej tłumaczonych pisarzy na świecie, wśród Polaków drugim po Henryku Sienkiewiczu. Ferdynand Ossendowski uchodzi też za jednego z najpopularniejszych autorów dwudziestolecia międzywojennego. Jego książki zostały wówczas wydane w 80 milionach egzemplarzy.

Ferdynand Antoni Ossendowski urodził się 144 lata temu, 27 maja 1878 roku. Był pisarzem, podróżnikiem, działaczem politycznym i dziennikarzem. Jego losy postanowił przypomnieć Przemysław Słowiński. – Od ponad dwudziestu lat piszę biografie i staram się znajdywać postacie, które warto przypomnieć. Ossendowski do dziś jest twórcą zapomnianym, a szkoda – powiedział w audycji "Leniwe przedpołudnie".

Podróż na kartach książki 

– Ossendowski uciekał z Petersburga z ogarniętej rewolucją Rosji. Znalazł się tam ze względu na studia. Pamiętajmy, że w tym czasie Polska była jeszcze pod zaborami. Jego podróż zaowocowała piękną książką. To od niej zaczęła się jego droga ku sławie – mówił gość Trójki. 

Pisarz dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1920 roku wydał książkę "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów". Opisał w niej swoją drogę przez Syberię i Mongolię. Powieść szybko stała się światowym bestsellerem i przyniosła autorowi rozgłos, ale również dyskusje na temat wiarygodności. 

– Można powiedzieć, że pisał o wszystkim. Poza sztandarowymi działami podróżniczo-przygodowymi tworzył również rozprawy naukowe. Na ogół jego powieści nie były najwyższych lotów. Napisał jednak kilka książek, które przyniosły mu rozgłos na całym świecie. Ich sprzedaż w tamtym czasie wynosiła ponad 80 milionów egzemplarzy – podkreślił rozmówca Anny Popek.

Czytaj także:

Zainspirowany nauką

Ossendowski dorastał na Kresach w rodzinie szlacheckiej o tatarskich korzeniach. Żył najpierw w Lucynie, na terenie dzisiejszej Łotwy, a następnie w Kamieńcu Podolskim. Jako nastolatek przeprowadził się do Petersburga, w którym ukończył gimnazjum.

W Petersburgu ukończył studia chemiczne i podjął pracę naukową. W jej ramach odbywał ekspedycje po Azji, które stały się inspiracją dla jego pierwszych książek podróżniczych. Już wtedy dał o sobie znać jego porywczy temperament. Z powodu udziału w demonstracjach studenckich musiał uciec z Rosji. Trafił do Francji i uczył się na Sorbonie, gdzie poznał samą Marię Skłodowską-Curie.

Posłuchaj

51:18
Ferdynand Ossendowski - pisarz-podróżnik (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Przemysław Słowiński (autor biografii Ferdynanda Ossendowskiego)
Data emisji: 24.07.2022
Godzina emisji: 11.08

PR24 Historia/zch

Polecane