Upały: jak sobie z nimi radzić? Jak się schłodzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Upały: jak sobie z nimi radzić? Jak się schłodzić?
Kurtyna wodna pomaga ochłodzić się podczas upałówFoto: Shutterstock.com / akturer /

Temperatura powyżej 30 stopni w cieniu to obecnie nasza rzeczywistość. Takie upały potrwają do niedzieli, kiedy temperatura trochę spadnie. Jednak już na początku przyszłego tygodnia słupek na termometrze ponownie przekroczy 30 kresek. Jak w takich warunkach funkcjonować, jak się chłodzić?

  • W czasie upałów organizm traci płyny, dlatego bardzo ważne jest, aby dużo pić, najlepiej zwykłej wody niegazowanej.
  • Wychodząc z domu, należy zadbać o przewiewną odzież i nakrycie głowy. Dobrze jest też zabrać ze sobą butelkę wody do picia.

Domowe sposoby na ochłodę

Każdy ma swój sprawdzony sposób na ochłodę w czasie upałów: jedni proponują zimną kąpiel, inni wyjazd nad morze, gdzie podobno chłodzi morska bryza, albo nad jezioro. – Posiedzieć w domu, oblać się wodą, ewentualnie zjeść loda – proponuje słuchaczka. – Mam wiatrak w domu, piję wodę i często kawę mrożoną – dodaje inna. 

Niektórzy mają ekscentryczne pomysły: – Bardzo dobre są piwnice, to jest świetne miejsce na upał. Można tam spędzić trzy godziny przynajmniej. Rewelacja! – zachwala pewna pani. 

W sobotę, 23 lipca, także czekają nas ponad 30-stopniowe upały W sobotę, 23 lipca, także czekają nas ponad 30-stopniowe upały.

Mokre zasłony, kurtyny wodne, poidełka

Godny polecenia, chociaż może trochę kłopotliwy, jest sposób rodem z Egiptu: powiesić w oknie mokre bądź mocno wilgotne zasłony i włączyć wiatrak. Taka domowa klimatyzacja potrafi schłodzić powietrze o kilka stopni!

No dobrze, ale przecież czasami trzeba jednak wyjść z domu: co wtedy, gdzie się chłodzić? W wielu miastach w najbardziej ruchliwych miejscach zostały wystawione wodne kurtyny. – Kurtyny będą stały cały czas. W zależności od temperatury będziemy wodę odkręcać bądź zakręcać – deklaruje Magdalena Grzywacz, rzeczniczka władz miejskich w Mławie. – Jeśli lato potrwa do końca października, to kurtyny oczywiście będą czynne – dodaje.

Modne ostatnio stały się także poidełka: – One na trwałe się wkomponowały w krajobraz miasta. W tych temperaturach służą, by można było się napić, schłodzić, obmyć twarz – zachęca Henryk Milcarz, prezes spółki Wodociągi Kieleckie.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:16
Upały powyżej 30 stopni: jak żyć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 22.07.2022
Godzina emisji: 8.09

pr

Polecane