Dodatek węglowy. Ireneusz Zyska: to bardzo dobre i uniwersalne rozwiązanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Aż 42 proc. Polaków ogrzewa domy węglem i to największa procentowo grupa społeczna. Potrzebujemy, z uwagi na oddziaływanie społeczne, takiej regulacji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Ireneusz Zyska o dodatku węglowym.

W Sejmie dziś głosowanie nad rządowym projektem ustawy o dodatku węglowym. Przepisy zakładają wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pellet węglowy. Dostanie go każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Środki finansowe będzie można otrzymać za pośrednictwem gmin.

Uniwersalne rozwiązanie

– To bardzo dobre rozwiązanie, uniwersalne. Pieniądze adresowane są do wszystkich gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem – powiedział Ireneusz Zyska, wskazując, że warunkiem jest wpis w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak podkreślił, "również będą mogły skorzystać z tego dodatku osoby, które już węgiel na zimę kupiły".

Wiceminister wskazał, że aż 42 proc. Polaków ogrzewa domy węglem i to największa procentowo grupa społeczna. – Potrzebujemy, z uwagi na oddziaływanie społeczne, takiej regulacji – powiedział o dodatku węglowym.

Polska przygotowana

Gość Trójki przypomniał, że został też powołany zespół międzyresortowy, który pracuje nad regulacjami wsparcia tych gospodarstw domowych, które ogrzewają się innym paliwem np. pelletem, olejem opałowym.

– Mamy sytuację nadzwyczajną. Możemy nawet powiedzieć, że jesteśmy w stanie wojny gospodarczej z Rosją, która szantażuje Europę, w tym Polskę, swoimi surowcami energetycznymi – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że na tle Europy jesteśmy w wyjątkowo dobrej sytuacji, zadbaliśmy o dywersyfikację dostaw. Wykluczył też możliwość dzielenia się z Niemcami gazem z polskich magazynów. 

Wyważona polityka

Ireneusz Zyska przyznał, że ponad 11 mld zł, które zostaną przeznaczone na dodatek węglowy, to w jakimś stopniu jest impuls inflacyjny. – Trzeba wypracować złoty środek. Jeżeli pozostawimy polskie społeczeństwo, polskie gospodarstwa domowe bez rekompensaty w zakresie wzrostu cen paliw, szczególnie węgla, również istotne zagrożenia na rynku się pojawiają, zwiększa się ubóstwo, w tym ubóstwo energetyczne – wyjaśnił.

– Polityka musi być wyważona w wielu obszarach – podsumował.


Posłuchaj

14:03
Ireneusz Zyska o dodatku węglowym i polityce energetycznej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 22.07.2022
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane