Dopłaty do węgla. Gramatyka: to działanie proinflacyjne i rozdawnictwo pieniędzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dopłaty do węgla. Gramatyka: to działanie proinflacyjne i rozdawnictwo pieniędzy
Michał Gramatyka: dopłaty do węgla to działanie proinflacyjneFoto: PR3

Michał Gramatyka z Polska 2050 w Programie 3 Polskiego Radia odniósł się do rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym. – To działanie proinflacyjne i rozdawnictwo pieniędzy – mówił. Jego zdaniem lepiej byłoby zainwestować te środki choćby w pompy ciepła.

Rządowy projekt ustawy o dodatku węglowym został ponownie skierowany do pracy w sejmowych komisjach: do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz finansów publicznych. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu, podczas którego posłowie wnieśli do niego poprawki. 

Przepisy zakładają wypłatę 3 tysięcy złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. Dostanie go każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

– To działanie proinflacyjne i rozdawnictwo pieniędzy – mówił Michał Gramatyka z Polska 2050.

Jego zdaniem "zamiast wydawać miliardy złotych na dopłaty do węgla warto byłoby te pieniądze zainwestować w pompy ciepła".

Brak gazu to realne zagrożenie

Poseł odniósł się też do sprawy uniezależnienia się Polski od rosyjskiego gazu.

– Pomimo tego, że formalnie nie kupujemy rosyjskiego gazu, to przecież cały czas sprowadzamy go przez tak zwane rewersy: niemiecki i słowacki. Większość gazu, który w Polsce się spala to gaz rosyjski. Liczyliśmy ostatnio, że zabraknie 6, a nawet 6,5 mld metrów sześciennych gazu, którego nie będzie skąd wziąć, jeśli Rosja zakręci kurek z gazem Niemcom.

Polityk podkreślił, że niezbędny jest w naszym kraju rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.

– Oczekuję, że polski rząd weźmie się solidnie za transformacje energetyczną. Przed nami jedna z najcięższych zim. Będą problemy z którymi jeszcze nigdy się nie mierzyliśmy. Zabraknie węgla, zabraknie gazu, musimy się liczyć z przerwami w dostawach prądu. Na szczęście mamy Unię Europejską, mamy interkonektory, mamy współprace państw europejskich, które mogą się z nami tym gazem dzielić – podsumował.  


Posłuchaj

9:43
Michał Gramatyka (Polska 2050) o dopłatach do węgla (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Gramatyka (Polska 2050)
Data emisji: 21.07.2022
Godzina emisji: 18.10

pr

Polecane