Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 zakończony. To był fantastyczny festiwal!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 zakończony. To był fantastyczny festiwal!
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022Foto: Radosław Kazimierczak

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022, wielkie święto muzyki, z udziałem czołówki polskiej sceny oraz zagranicznych gwiazd, takich jak Moderat, The Cinematic Orchestra czy Anna Calvi, właśnie dobiega końca. Dziennikarze Trójki byli w Katowicach i na bieżąco relacjonowali muzyczne wydarzenia na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Od czwartkowego wieczora w Katowicach słychać było potężny bas i radykalne brzmienia. Nic dziwnego: trwał Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022. Jednak wszystko, co dobre też się musi skończyć, również ten festiwal. Następna edycja już za rok!

 

Festiwalowa sobota

Sobota upłynęła pod znakiem muzycznych emocji. Wieczorową porą w Trójkowym "Departamencie rytmu" Justyna Grabarz i Paweł Turski relacjonowali wydarzenia wprost spod festiwalowej sceny. 

Posłuchaj

4:55
Wieczorna moc muzycznych atrakcji na Tauron Nowa Muzyka Katowice (Departament rytmu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wszystko to, by tuż po północy spotkać się ze słuchaczami i wykonawcami w specjalnej, prowadzonej z Katowic, audycji "Festiwalowy weekend w Trójce"

Posłuchaj

1:53:51
Sobota na festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach (Festiwalowy weekend w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Paweł Turski w rozmowie z Niklasem Paschburgiem Paweł Turski w rozmowie z Niklasem Paschburgiem

Muzyki i festiwalowych emocji nie brakowało przez cały dzień. W sobotni poranek ze Słuchaczami Trójki wprost z festiwalu spotkali się Piotr Firan i Rafał Uzar. Trójkowi dziennikarze poprowadzili z Katowic cotygodniową audycję "Bed and breakfast" oraz opowiedzieli o tym, co warto zobaczyć, odwiedzając stolicę Górnego Śląska.

Posłuchaj

1:55
"Bed and breakfast" z festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Z festiwalowego studia Trójki audycję "LPT po godzinach" prowadził także Tomasz Miara. – Tauron Nowa Muzyka Katowice nigdy nie był festiwalem muzyki elektronicznej. Od samego początku jedną z najważniejszych cech tego wydarzenia była duża różnorodność gatunków muzycznych. Prezentujemy nie tylko szeroko rozumianą muzykę elektroniczną, ale też jazz, hip-hop i muzykę symfoniczną. Nigdy nie zamykaliśmy się w ramach jednego gatunku i stale chcemy otwierać się na nową publiczność – mówił w Trójce Adam Gociek, organizator festiwalu.

Posłuchaj

5:59
Adam Gociek o Tauron Nowa Muzyka Katowice (LPT po godzinach/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Festiwalowy wieczór

W piątkowy wieczór festiwalowe preboje prezentowała Justyna Grabarz. – Ten hałas i muzyka, które zza moich słow docierają do Państwa to właśnie scena i koncerty na festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach – mówiła dziennikarka. – Dziś zaprezentują się przeróżni artyści, a piątkowe koncerty otworzył Ralph Kaminski – dodała. 

W festiwalowy studiu Trójki Justyna Grabarz gościła zespół Trupa Trupa. Tuż przed swoim koncertem muzycy zaprezentowali się na antenie Polskiego Radia. – Nowa płyta będzie grac główne skrzypce podczas dzisiejszego wieczoru. Zmiksujemy nowe utwory z kilkoma kompozycjami ze wcześniejszych płyt, a nawet z naszego pierwszego albumu – zapowiadali. – Zawsze jest nam miło, gdy poleca nas ktoś, kto lubi muzykę – dodali członkowie formacji. 

Posłuchaj

53:38
"Festiwalowy weekend w Trójce" cz. 1 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

51:26
"Festiwalowy weekend w Trójce" cz. 2 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Radykalne brzmienia i gwiazdy z Zachodu

Jako pierwszy na scenie pojawił się warszawski DJ Phatrax, zaś gwiazdą wieczoru był Brytyjczyk Kevin Martin, występujący pod pseudonimem The Bug. – Niezwykły pomnik przemysłu hutniczego, jakim jest zabytkowa hala walcowni cynku w Szopienicach, z pewnością będzie idealnym miejscem do obcowania z tym niepowtarzalnym elektronicznym brzmieniem – mówiła Justyna Grabarz w pierwszej festiwalowej relacji. 

Zaczęło się od elektroniki, ale to nie jedyne brzmienia, które można usłyszeć w ten weekend w Katowicach.  Siłą tego festiwalu, oczywiście oprócz miejsca i publiczności, jest muzyka. Nazwa Nowa Muzyka zobowiązuje, prezentujemy brzmienia od jazzu po muzykę klasyczną  deklaruje Adam Godziek, organizator festiwalu.


Posłuchaj

1:40
O 20 zaczyna się festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

8:32
Justyna Grabarz z festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 (W tonacji Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czwartkowy wieczór w walcowni to jedynie wstęp do tego, co czeka uczestników festiwalu w kolejnych dniach. Już w piątek na głównej scenie miasta muzyki zaprezentuje swe umiejętności słynna nu-jazzowa formacja The Cinematic Orchestra z Wielkiej Brytanii, a główną gwiazdą sobotniego koncertu będzie uwielbiany przez polskich fanów niemiecki tercet Moderat, specjalizujący się w muzyce elektronicznej.

źródło: YouTube / Ninja Tune

Tańce do rana i eksperymenty

Podczas TNMK 2022 będzie można posłuchać głosów intrygujących wokalistek, takich jak Anna Calvi czy Nilufer Yanya. Obie panie pochodzą z Londynu, natomiast polską scenę reprezentować będzie niezwykle obiecująca debiutantka Ania Leon. W programie festiwalu nie zabrakło miejsca również dla rodzimych artystów o ustalonej renomie, takich jak Ralph Kaminski, czy zespoły Fisz Emade Tworzywo i Trupa Trupa.

– Jak co roku można spodziewać się wielogodzinnego maratonu tańca do wczesnych godzin porannych. Ale na festiwalu będą obecne również mniej popularne, nietuzinkowe brzmienia z pogranicza abstrakcji i eksperymentu. Na bieżąco będziemy państwu relacjonować to wyjątkowe wydarzenie – zapowiedziała Justyna Grabarz.


Posłuchaj

2:32
Justyna Grabarz o atrakcjach czekających na uczestników festiwalu TNMK 2022 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz pełen program Trójkowych relacji z festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022

Polecane