Jak bezpiecznie biegać podczas upalnych dni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak bezpiecznie biegać podczas upalnych dni?
Podczas treningu biegowego w upalne dni trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu Foto: Shutterstock.com/KieferPix

– Nie biegamy w południe, raczej staramy się to robić albo bardzo wcześnie, albo bardzo późno – to po pierwsze. Po drugie – choć nie zawsze jest to łatwe, możemy poszukać zacienionych tras – leśnych bądź parkowych, ewentualnie wybrać tereny nad wodą – podkreśla znany słuchaczom Trójki Paweł Januszewski, były mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki.

– Unikałbym dróg asfaltowych, bo asfalt i beton najbardziej się grzeje i zwrot temperatur jest dużo wyższy niż w przypadku naturalnych powierzchni. Oczywiście najsensowniej byłoby biegać w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale nie wszyscy mają ochotę i takie możliwości – dodaje rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego. 

 

Przeczytaj także:


Jak zaznacza Paweł Januszewski, bardzo ważnym elementem jest nawadnianie. – To zupełna podstawa. Trzeba też mieć przykrytą głowę. Warto również zadbać o odpowiedni strój biegowy. Często patrzymy na wygodę, być może na kolor, a w tym okresie proponowałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na naturalne materiały, bardzo przewiewne. Pozwoli to naszemu organizmowi oddychać – mówi biegacz, a Krzysztof Łoniewski dodaje, że podczas upalnych dni warto skrócić, najlepiej o połowę, czas treningów.


Ponadto w audycji:

  • Igor Błachut o sukcesach polskich biegaczy na orientację podczas zawodów w USA.

Posłuchaj

4:09
Bieganie w upalne dni - o czym trzeba pamiętać? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Paweł Januszewski (były mistrz Europy w biegu na 400 m)
Data emisji: 21.07.2022
Godzina emisji: 11.20

mk

Polecane