Minęło sto lat od odkrycia prehistorycznych Kopalni Krzemionkowskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Minęło sto lat od odkrycia prehistorycznych Kopalni Krzemionkowskich
We wnętrzu Krzemionek OpatowskichFoto: Forum/Tomasz Lis

Trzy lata temu na listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Odkryte w 1922 roku przez prof. Jana Samsonowicza pod Ostrowcem Świętokrzyskim neolityczne kopalnie krzemienia dają unikatowe świadectwo tradycji kulturowej i stanowią wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu.

  • 19 lipca 1922 roku Jan Samsonowicz odkrył na terenie wsi Krzemionki i Magonie ślady prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego;
  • Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje obchody 100-lecia odkrycia prehistorycznych kopalń. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 16 lipca i potrwa do niedzieli 24 lipca.

Sto lat temu Jan Samsonowicz odkrył w Polsce ślady prehistorycznych kopalni

Podczas badań terenowych w górach Świętokrzyskich Jan Samsonowicz odkrył na terenie wsi Krzemionki i Magonie ślady prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego – miało to miejsce 19 lipca 1922 roku. Zebrał informacje od mieszkańców, spenetrował kilka podziemnych chodników, dokonał pomiarów i podjął z wyrobisk kilka zabytków świadczących o działalności dawnych górników.

O odkryciu poinformował archeologa i historyka Stefana Krukowskiego, który w 1923 roku rozpoczął badania na tym terenie wraz z Zygmuntem Szmitem. W roku odnalezienia kopalni krzemionkowskich Samsonowicz odkrył także złoża hematytu i syderytu w Rudkach pod Starachowicami. Założono później w tym miejscu kopalnię rudy żelaza "Staszic". Rok później odkrył złoża fosforytów o dużym znaczeniu gospodarczym w Rachowie nad Wisłą. Rozpoznał także użytkowane w pradziejach złoża biało nakrapianego krzemienia świeciechowskiego w okolicach Annopola. Był badaczem szczególnie zasłużonym dla regionu świętokrzyskiego, przyczynił się do poznania jego budowy geologicznej i złóż. Odkrył na tym terenie ślady, które pomogły poznać historię pradziejowego górnictwa.


Najczęściej czytane

Huczne obchody w Ostrowcu Świętokrzyskim

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje obchody 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 16 lipca i potrwa do niedzieli 24 lipca.

– W oddziale głównym naszego muzeum planujemy kontynuację obchodów stulecia odkrycia prehistorycznych kopalń krzemionkowskich. Uczciliśmy je inscenizacją historyczną, a w następny weekend planujemy kolejne wydarzenie  – wernisaż wystawy. Sobota i niedziela upłynie nam na kolejnych próbach przybliżenia tego, jak wyglądało życie w pradziejach na terenie rekonstrukcji osady neolitycznej w Krzemionkach. Od 13 do 15 sierpnia zapraszamy na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej, natomiast na wrzesień planujemy konferencję naukową, która będzie podsumowaniem tego, co działo się przez ostatnie sto lat w Krzemionkach – zapowiedział w Trójce  dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wydarzenie jest objęte Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronami Honorowymi są: MKiDN, Starosta Ostrowiecki, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.


Posłuchaj

7:32
Ostrowiec Świętokrzyski świętuje stulecie odkrycia prehistorycznych Kopalni Krzemionkowskich (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

KRZEMIONKI OPATOWSKIE – KOPALNIE KRZEMIENIA NA LIŚCIE UNESCO/PLjestOK

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Andrzej Przychodni (dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim)
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 13.31

IAR/kr

Polecane