Naimski o kryzysowym planie KE: Niemcy są przerażeni, że nie będą mieli rosyjskiego gazu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Niemcy są w trudnej sytuacji, są przerażeni, że nie będą mieli rosyjskiego gazu. W związku z tym cała Europa ma się zrzucić na ich potrzeby – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny i zaproponowała dobrowolne 15-procentowe zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. Bruksela chce, aby redukcja zaczęła się w przyszłym miesiącu i trwała do końca marca.

Piotr Naimski podkreślił, że "jest to efekt polityki energetycznej niemieckiego rządu". – Niemcy są w trudnej sytuacji, są przerażeni, że nie będą mieli rosyjskiego gazu. W związku z tym cała Europa ma się zrzucić na ich potrzeby – ocenił minister.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, zapytany o to, czy Polska zdecyduje się pomóc Niemcom w kryzysie, odparł, że "rząd musi przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom". – Surowiec musi docierać w pierwszej kolejności do polskich domów i polskiego przemysłu. Jeżeli coś zostanie dodatkowo, to możemy to rozważyć – wskazał Piotr Naimski.

"Baltic Pipe to jedna z najważniejszych inwestycji 30-lecia" 

Gość radiowej Trójki przypomniał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od samego początku, gdy objął władzę, rozpoczął proces uniezależniania nas od gazu z Rosji. – Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo projekty, które były przez sześć lat prowadzone, są w tej chwili albo ukończone, albo na samym końcu prac – powiedział minister.

Stwierdził, że Baltic Pipe, który zostanie uroczyście otwarty 27 września, "jest wielkim osiągnięciem". – To jedna z najważniejszych inwestycji 30-lecia. Uwalnia nas od szantażu rosyjskiego – podkreślił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Piotr Naimski wskazał ponadto, że możemy też dostarczać gaz do Polski poprzez port w Świnoujściu bądź gazociągi z Litwy czy ze Słowacji. – Możemy być spokojni. Inną rzeczą jest jednak koszt surowców energetycznych. Tutaj manipulacje rosyjskie odgrywają istotną rolę – wskazał gość Programu 3 Polskiego Radia.

– Koszt wojny dotyka wszystkich. Rolą rządu jest rozdzielanie tego ciężaru w sposób sprawiedliwy – dodał Piotr Naimski.


Posłuchaj

11:31
Minister Piotr Naimski o sytuacji energetycznej Polski (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 18.10

jp/kr

Polecane