Mijają 53 lata od lądowania na Księżycu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mijają 53 lata od lądowania na Księżycu
Neil Armstrong na KsiężycuFoto: NASA / https://www.nasa.gov/specials/apollo50th/photos.html

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong, dowódca amerykańskiego statku kosmicznego Apollo 11, jako pierwszy człowiek stanął na powierzchni Księżyca, wypowiadając pamiętne słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości".

53 lata temu niemal cały świat wstrzymał oddech, gdy na powierzchni Księżyca pojawił się niepozorny lądownik Apollo 11, a kilka godzin później wydobył się z niego człowiek. 

Wyzwanie rzucone Sowietom

Amerykański lot na Księżyc był wyzwaniem rzuconym Związkowi Radzieckiemu, który na początku lat 60. zdecydowanie wygrywał kosmiczny wyścig. Najpierw Sowieci z powodzeniem wystrzelili Sputnika, potem doszło do udanych testów ze zwierzętami, aż w 1961 roku Jurij Gagarin przekroczył granicę atmosfery i został pierwszym człowiekiem w Kosmosie. W latach 60. XX wieku Amerykanom udało się jednak odrobić straty.

Program Apollo  trudne początki 

– Było wiele etapów programu Apollo. Pierwszy, bardzo nieudany, bo w przypadku Apollo 1 astronauci spłonęli w kapsule już na wyrzutni. Potem wprowadzono poprawki. Apollo 7 był pierwszym startem w Kosmos, Apollo 8 jako pierwszy okrążył Księżyc, Apollo 9 to próby wokół Ziemi, natomiast Apollo 10 – próba lądownika księżycowego – wylicza dr Paweł Pietrukowicz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Skomplikowana podróż w nieznane

Finalnie 16 lipca 1969 roku z trzema astronautami na pokładzie – Neilem Armstrongiem, Buzzem Aldrinem i Michaelem Collinsem – rakieta konstrukcji Wernhera von Brauna wystartowała z przylądka Canaveral. Saturn 5 miał wysokość 111 m i ważył około 3 tys. ton.

– To było najbardziej skomplikowane i trudne przedsięwzięcie, z jakimi mierzyła się ludzkość. Wymagało skonstruowania najpotężniejszej rakiety, jaka kiedykolwiek istniała na planecie – podkreśla Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.


Przeczytaj także:


Duży problem stanowił też fakt, że inżynierowie nie wiedzieli, z czym dokładnie przyjdzie mierzyć się astronautom. – Wielką zagadką była powierzchnia Księżyca i to, czy materiały oraz przedmioty, które tam dotarły, przetrwają – zaznacza dr Paweł Pietrukowicz.

Orzeł wylądował

Po upływie czterech dób i pokonaniu 384 400 km 20 lipca 1969 roku lądownik osiadł na powierzchni Srebrnego Globu, a dowódca misji Neil Armstrong nadał przez radio wiadomość: "Orzeł wylądował".

Astronauci, podczas misji Apollo 11, na powierzchni Srebrnego Globu umieścili tabliczkę z napisem: W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Przybywamy w pokoju, dla dobra całej ludzkości. Ustawili amerykańską flagę, przeprowadzili badania naukowe, zbierając ponad 20 kilogramów kamieni, piasku i pyłu.


Posłuchaj

3:52
Mijają 53 lata od lądowania na Księżycu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Po 21 godzinach i 36 minutach spędzonych na Księżycu powrócili do modułu dowodzenia. Po misji Apollo 11 na Księżycu lądowało jeszcze pięć statków z załogą. Ostatnia misja odbyła się w 1972 roku – od tamtego czasu nikt nie lądował na Srebrnym Globie.

Neil Armstrong - First Moon Landing 1969 / NTD

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 10.50

mk

Polecane