Minister Rzeczkowska: budżet państwa musi wziąć na siebie część kosztów walki z inflacją

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Magdalena Rzeczkowska podkreśliła na wstępie, że budżet państwa jest w dobrej kondycji. – Mimo inflacji, która głównie jest spowodowana wojną na Ukrainie, nasze odczyty są dobre. Rosną nam wpływy podatkowe – podkreśliła minister.

Szefowa resortu finansów zaznaczyła jednak, że czeka nas wyhamowanie wzrostu gospodarczego. – Na ten rok ocena PKB będzie nieco wyższa – między 4,7 a 5 proc., natomiast w przyszłym roku spowolnienie będzie bardziej widoczne – powiedziała gość radiowej Trójki.

Walka z inflacją. Co dalej?

Magdalena Rzeczkowska, odnosząc się do tematu inflacji w Polsce, wskazała, że narzędzia do walki ze wzrostem cen mają przede wszystkim NBP i Rada Polityki Pieniężnej. – Od wielu miesięcy konsekwentnie realizowany jest program podnoszenia stóp procentowych – przypomniała przedstawicielka rządu.

– Zadaniem Ministerstwa Finansów jest natomiast znalezienie równowagi pomiędzy polityką fiskalną a polityką monetarną NBP. Nie możemy przy tym jednak zapominać o bezpieczeństwie obywateli. Musimy, jako budżet państwa, wziąć część kosztów inflacji na siebie – stwierdziła minister.

Podkreśliła, że "rząd w obszarze wspomnianego wsparcia obywateli proponuje m.in. tarcze antyinflacyjne, które powodują obniżkę cen na poziomie 3 proc.". – Są też dodatkowe instrumenty wsparcia kierowane już bezpośrednio do grup, które inflacja najbardziej dotyka – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

– Przy walce z inflacją ważne jest to, by nie zapewnić gospodarce i obywatelom tzw. twardego lądowania. Trzeba poszukiwać rozwiązań, które spowodują, że będziemy z tej inflacji wychodzić na miękko – dodała.

Zobacz także:

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja konsumencka w czerwcu 2022 r. wyniosła 15,5 proc. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

To finalny odczyt wskaźnika, w skrócie oznaczany jako CPI (Consumer Price Index). Wskaźnik ten szacowany jest na podstawie zmian ceny określonego koszyka dóbr podstawowych, spełniających potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego.

W maju tego roku inflacja wyniosła 13,9 proc.

Posłuchaj

11:46
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska o walce z inflacją w Polsce (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Magdalena Rzeczkowska (minister finansów)
Data emisji: 19.07.2022
Godzina emisji: 18.10

jp/pr

Polecane