Kierowcy kontra upały – jak sobie z nim radzą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kierowcy kontra upały – jak sobie z nim radzą?
Przy wysokich temperaturach jazda samochodem, zwłaszcza takim z niedziałającą klimatyzacją, może być prawdziwą torturąFoto: shutterstock.com

Nad Polskę nadciągnęła już fala upałów. Na termometrach w różnych częściach naszego kraju pojawi się nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Jeśli komuś do głowy wpadnie pomysł wybrania się w podróż samochodem bez koszulki lub bez butów, nie powinien być zdziwiony, gdy pewnego dnia policjanci poproszą go o zjechanie na pobocze. Bowiem za jazdę bez pełnego stroju możemy dostać karę. Jakie są bardziej "przepisowe" sposoby na radzenie sobie z upałami w aucie?

Do Polski dotarła kolejna fala upałów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla zachodniej Polski, gdzie w najbliższych dniach temperatura może przekraczać 35 stopni Celsjusza. To przede wszystkim województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie oraz dolnośląskie. Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia zaczną obowiązywać jutro dla Polski centralnej i rejonów południowych. Tu temperatura będzie sięgać 30 stopni Celsjusza.

Najczęściej czytane

Jazda bez koszulki? Trzeba liczyć się z karą

Przy takich temperaturach jazda samochodem, zwłaszcza takim z niedziałającą klimatyzacją, może być prawdziwą torturą. W takich sytuacjach nie brakuje kierowców, którzy zdejmują koszulki lub buty, by się nieco ochłodzić. A za to grozi kara za wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym.

– Ustawa o ruchu drogowym bezpośrednio nie zawiera takiego zapisu, natomiast trzeba pamiętać o art. 51 kodeksu wykroczeń, który mówi o wywołaniu zgorszenia w miejscu publicznym. Tutaj mamy karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny – wyjaśnia rzecznik prasowy wydziału ruchu drogowego KG Policji, Robert Opas. – Oczywiście będzie to kwestia indywidualnej sytuacji. Czym innym będzie krótka wycieczka do sklepu na terenie pozamiejskim, a czym innym przejazd przez samo centrum dużego miasta. Co prawda samochód jest miejscem prywatnym, ale poruszając się w nim po miejscach publicznych, szczególnie tam, gdzie jest wiele osób, trzeba pamiętać o tym konkretnym artykule – podkreśla. 


Rady kierowcy na upały

Na całe szczęście za sprawą klimatyzacji, wybierając się w daleką trasę latem, nie musimy wybierać pomiędzy głuchotą i przewianiem spowodowanym otwartymi szybami a udarem cieplnym, gdy szyby są zamknięte. Co jednak robić, gdy klimatyzacja nie działa?

– Przede wszystkim należy otworzyć okna – odpowiada w rozmowie z naszym reporterem jeden z kierowców. – Jest coś takiego jak klimatyzacja tunelowa. Polecam ją osobom, które jeżdżą do Chorwacji – tam są długie tunele. Można w tym czasie otworzyć okna, złapać sporo zimnego powietrza i schłodzić auto do tego stopnia, że jest naprawdę zimno. – Najprostszym sposobem, jeśli chodzi o miasto, jest otworzenie okna, zanim ruszy się w drogę, i wychłodzenie powietrza wewnątrz. Przez to oszczędzamy klimatyzację i paliwo – radzi.

Posłuchaj

4:11
Jak schłodzić się w samochodzie, bez konieczności negliżu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 19.07.2022
Godzina emisji: 7.52

IAR/kr

Polecane