Dyskretna muzyka roślin, czyli "silent disco" w szklarni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyskretna muzyka roślin, czyli "silent disco" w szklarni
W "Greenhouse silent disco" to rośliny są DJ-ami Foto: shutterstock.com

Połączenie szklarni z dyskoteką wypełnioną "muzyką roślin" – takie intrygujące założenie ma projekt "Greenhouse silent disco", przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Instalację można oglądać do grudnia w Mediolanie.

W klasycznym "silent disco" parkiet roi się od ludzi tańczących w rytm muzyki, która rozbrzmiewa wyłącznie w ich słuchawkach. Zupełnie inna jest idea "Greenhouse silent disco", pokazywanego podczas Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej w Mediolanie. Tutaj też panuje cisza, jednak ma ona służyć jako pomoc w kontakcie ludzi z roślinami.

Disco poziomek

Autorki instalacji, Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska, zaprojektowały szklarnię wypełnioną borówkami, poziomkami i innymi roślinami pozyskanymi z polskich lasów. W procesie fotosyntezy rośliny wysyłają do otoczenia informacje, które następnie są przetwarzane przez system komputerowy, dobierający odpowiednie światła do "muzyki roślin".

– Wejście do tej przestrzeni jest pewnego rodzaju izolacją, oddechem, kontaktem z przyrodą, bardzo romantycznym doświadczeniem – mówiła w Trójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. – Te rośliny nie krzyczą, a światło jest bardzo nastrojowe. Kilka minut w tej przestrzeni pozwala się przenieść w trochę inną sferę.

źródło: YouTube / Instytut Adama Mickiewicza

Relaks z drugim dnem

Rozmówczyni Katarzyny Cygler zwróciła uwagę na dodatkowe przesłanie stojące za projektem. Chodzi o to, by "projektować sztukę użytkową tak, aby spełniała potrzeby całego ekosystemu". – Rośliny mogą być przecież nie tylko dekoracją – zauważyła Barbara Schabowska.


Posłuchaj

6:57
Dyskretna muzyka roślin, czyli "silent disco" w szklarni (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Mowy" roślin będzie można posłuchać w Mediolanie do 11 grudnia, kiedy "Greenhouse silent disco" zamknie swe podwoje. Użyta w nim flora ma trafić z powrotem do polskich lasów.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 18.07.2022
Godzina emisji: 12.46

kc


Polecane