Dyskretna muzyka roślin, czyli "silent disco" w szklarni
2022-07-18, 13:07 | aktualizacja 2022-07-19, 07:07
Połączenie szklarni z dyskoteką wypełnioną "muzyką roślin" – takie intrygujące założenie ma projekt "Greenhouse silent disco", przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Instalację można oglądać do grudnia w Mediolanie.
W klasycznym "silent disco" parkiet roi się od ludzi tańczących w rytm muzyki, która rozbrzmiewa wyłącznie w ich słuchawkach. Zupełnie inna jest idea "Greenhouse silent disco", pokazywanego podczas Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej w Mediolanie. Tutaj też panuje cisza, jednak ma ona służyć jako pomoc w kontakcie ludzi z roślinami.
Disco poziomek
Autorki instalacji, Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska, zaprojektowały szklarnię wypełnioną borówkami, poziomkami i innymi roślinami pozyskanymi z polskich lasów. W procesie fotosyntezy rośliny wysyłają do otoczenia informacje, które następnie są przetwarzane przez system komputerowy, dobierający odpowiednie światła do "muzyki roślin".
– Wejście do tej przestrzeni jest pewnego rodzaju izolacją, oddechem, kontaktem z przyrodą, bardzo romantycznym doświadczeniem – mówiła w Trójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. – Te rośliny nie krzyczą, a światło jest bardzo nastrojowe. Kilka minut w tej przestrzeni pozwala się przenieść w trochę inną sferę.
źródło: YouTube / Instytut Adama Mickiewicza
Relaks z drugim dnem
Rozmówczyni Katarzyny Cygler zwróciła uwagę na dodatkowe przesłanie stojące za projektem. Chodzi o to, by "projektować sztukę użytkową tak, aby spełniała potrzeby całego ekosystemu". – Rośliny mogą być przecież nie tylko dekoracją – zauważyła Barbara Schabowska.
Posłuchaj
"Mowy" roślin będzie można posłuchać w Mediolanie do 11 grudnia, kiedy "Greenhouse silent disco" zamknie swe podwoje. Użyta w nim flora ma trafić z powrotem do polskich lasów.
Zobacz też:
- Nowoczesny cyrk. Sztuka ludyczna z drugim dnem
- Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer
- Darłowo festiwalami stoi, ale nie tylko
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 18.07.2022
Godzina emisji: 12.46
kc