Polska coraz chętniej odwiedzana przez zagranicznych turystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska coraz chętniej odwiedzana przez zagranicznych turystów
Wawel, KrakówFoto: S-F/shutterstock.com

Ostatnie dwa sezony w turystyce zdominowały limity, testy i obostrzenia pandemiczne. W tych warunkach trudno było liczyć na nowe rekordowe osiągnięcia. Jednak w szerszym ujęciu liczba obcokrajowców odwiedzających Polskę stale rosła.  

Chwilę przed pandemią i zamrożeniem rynku nad Wisłą zjawiło się ponad 20 mln osób, z czego prawie 7,5 mln w skali roku korzystało z noclegów. Od lat rosnącą popularnością wśród osób z zagranicy cieszą się krótkie weekendowe wizyty w największych miastach. Samorządy liczą, że ten trend będzie przeżywać swój renesans wśród osób szukających zarówno rozrywki, jak i oferty turystyczno-kulturalnej. 

Kraków znów tętni życiem

– Kraków to jedno z trzech polskich miast, do których odwiedzenia zachęca brytyjski dziennik "The Guardian", wskazując obok walorów naszego miasta również aspekt solidarności z innymi miastami, które udzielają pomocy gościom z Ukrainy – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. – Dzisiaj miasto tętni życiem, słychać rozmowy we wszystkich językach świata, ruch na lotnisku wzrasta szybciej niż zakładano: tylko w czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało blisko 720 tys. pasażerów, to o 250 proc. więcej w stosunku do czerwca 2021 roku – dodaje.


Przeczytaj także:


Gdańsk oczkiem w głowie turytów z Północy  

Odbicie po covidowych spadkach odnotowują też władze Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W pierwszym półroczu tego roku zjawiło się tam ponad 1,8 mln pasażerów. – Jeżeli w czerwcu obsługujemy tylko 10 proc. pasażerów mniej niż w czerwcu rekordowego 2019 roku, to jest świetnie – zaznacza Tomasz Kłoskowski, prezes gdańskiego lotniska. – W bieżącym roku będziemy gdzieś pośrodku, z wynikiem na poziomie 4,5 mln. To jest to, czego możemy się spodziewać – szacuje. Do Gdańska najchętniej przylatują turyści z lotnisk w Londynie, Oslo i Sztokholmie.

Olsztyn  przystanek w wyprawie na Warmię i Mazury

Z kolei dalej, na wschód Polski, a więc na Warmię i Mazury, chętniej przybywają Niemcy. Na ich obecności korzystają lokalni przedsiębiorcy branży hotelarskiej, restauracyjnej czy kulturalnej. – Zmienia się tendencja, do tej pory byliśmy hotelem mocno biznesowym, który przy okazji organizował bankiety, natomiast teraz stajemy się hotelem pobytowym – wyjaśnia Jacek Postkowski, współwłaściciel jednego z hoteli w Olsztynie. – Staliśmy się pewnego rodzaju przystankiem w wyprawie na Mazury. Olsztyn jest zauważalny, nasi goście mówią, że przyjechali do nas na dwa dni i jadą dalej – dodaje.


Posłuchaj

3:23
Obcokrajowcy coraz chętniej wybierają Polskę jako miejsce spędzenia urlopu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W czołówce najchętniej odwiedzanych polskich miast przez zagranicznych turystów są również Warszawa, Wrocław i Poznań.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 18.07.2022
Godzina emisji: 6.44

mk

Polecane