Kamerka samochodowa – warto czy nie warto?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kamerka samochodowa – warto czy nie warto?
Jak wyjaśnia ekspert do spraw ruchu drogowego Adam Konkolewski to kamerka samochodowa może pomóc schwytać pirata drogowego, a w dłuższej perspektywie, uratować komuś zdrowie i życieFoto: shutterstock.com

Na kierowców, nawet tych przestrzegających zasad ruchu drogowego, czyha wiele niebezpieczeństw i zaskakujących sytuacji. Ponadto kierowca w każdej chwili może zostać świadkiem niebezpiecznego zachowania na drodze. To dlatego w ostatnich latach na popularności zyskują rejestratory jazdy. Jak zwraca uwagę ekspert do spraw ruchu drogowego Adam Konkolewski, kamerka to sprzęt, który bez wątpienia warto mieć w swoim pojeździe. Są ku temu dwa powody.

Samochodowy rejestrator jazdy – pirat drogowy w oku kamery

Kamerka samochodowa, znana także pod bardziej fachową nazwą – samochodowy rejestrator jazdy, to rodzaj niewielkiej kamery montowanej w pojeździe. Jej zadaniem jest ciągłe nagrywanie podczas poruszania się samochodu. Jak wyjaśnia ekspert do spraw ruchu drogowego Adam Konkolewski to małe, powszechnie dostępne i niedrogie urządzenie może pomóc schwytać pirata drogowego, a w dłuższej perspektywie, uratować komuś zdrowie i życie. 

Najczęściej czytane

– Jeżeli jesteśmy świadkiem rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego i jeżeli mamy do czynienia z agresją, z piratami drogowymi, warto taki materiał nagrać i wysłać policji na skrzynkę "Stop agresji drogowej". Takie filmiki umieszczamy w sieci i czasem biją one rekordy wyświetleń, ale co z tego, jeżeli sprawca nie ponosi z tego tytułu odpowiedzialności? – pytał Adam Konkolewski. – Jeżeli ten film zostanie przekazany do jednostki policji i na podstawie tego będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, kto gdzie, kiedy i w jaki sposób popełnił rażące wykroczenie, sprawca poniesie zasłużoną karę. Wtedy prawdopodobieństwo, że znów popełni podobne wykroczenie, będzie zdecydowanie mniejsze – mówił.

Nagranie z kamerki samochodowej prawdę ci powie

Drugim powodem, dla którego kamerka samochodowa powinna należeć do podstawowego wyposażenia każdego samochodu, jest uzyskanie wiedzy na temat okoliczności wypadków, w którym mieliśmy udział my sami. 

– W sytuacji, gdyby doszło do kolizji drogowej, do wypadku drogowego, materiał nagrany za pomocą tego taniego i powszechnego urządzenia, może służyć w przyszłości jako materiał dowodowy. Policja prokuratura, ale także sąd będą miały bardzo ważny i niezwykle cenny dowód. Okoliczności i przyczyny tego zdarzenia będą zdecydowanie bardziej wszechstronnie wyjaśnione – tłumaczył ekspert w rozmowie z Witoldem Lazarem.


Nagrałeś zachowanie agresywnego kierowcy? Wyślij film na skrzynkę "stop agresji drogowej"

KWP Białystok: stopagresjidrogowej.kwp@bk.policja.gov.pl
KWP Bydgoszcz: stopagresjidrogowej-kwp@bg.policja.gov.pl
KWP Gdańsk: stopagresjidrogowej@gd.policja.gov.pl
KWP Gorzów Wlkp.: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl
KWP Katowice: stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl
KWP Kielce: stopagresjidrogowej@ki.policja.gov.pl
KWP Kraków: stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl
KWP Lublin: stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl
KWP Łódź: stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl
KWP Olsztyn: stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl
KWP Opole: problemdrogowy@op.policja.gov.pl
KWP Poznań: stopagresjidrogowej@po.policja.gov.pl
KWP Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl
KWP Rzeszów: stopagresjidrogowej@rz.policja.gov.pl
KWP Szczecin: stopagresjidrogowej@sc.policja.gov.pl
KWP Wrocław: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl
KSP Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl


Posłuchaj

1:36:06
Czy warto zamontować sobie kamerkę samochodową? Ekspert do spraw ruchu drogowego odpowiada! (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: "Po drodze z Trójką"
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Marek Konkolewski (ekspert do spraw ruchu drogowego)
Data emisji: 17.07.2022
Godzina emisji: 15.10

kr

Polecane