"Trójka pod Księżycem": teatr między sezonami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem": teatr między sezonami
Anna Wieczur-BluszczFoto: Wojciech Kusiński

W "Trójce pod Księżycem" rozmawialiśmy o tym, co od połowy lat 90. dzieje się w teatrach w czasie wakacji. Koniec czerwca w życiu kulturalnym oznacza koniec sezonu i wtedy tradycyjnie podsumowuje się minione wydarzenia artystyczne. W wielu teatrach nadal dokonuje się przeglądu tego, co udało się zrealizować od jesieni do lata, ale coraz częściej słyszymy, że artyści latem grają! Te wakacje są szczególne, po dwóch latach pandemii i z wojną w tle.

Jak sobie radzą artyści, dyrektorzy teatrów, organizatorzy festiwali letnich, które nadają ton życiu kulturalnemu w Polsce?

Naszym gościem był obserwator życia kulturalnego, krytyk teatralny – Tomasz Domagała, autor bloga "DomagałasięKultury". Nasz gość widział niemal wszystko, co trzeba było zobaczyć w teatrze, nie tylko polskim. Na teatr patrzy zarazem z szerszej perspektywy, człowieka świadomego kontekstu, w jakim tworzą teatry, powstają spektakle.

Sezon więc, w tym tradycyjnym stylu, podsumowaliśmy w pierwszej godzinie audycji.

Nie pominęliśmy jednak premier, które zostały przygotowane na początek wakacji. Do najgłośniejszych należą "Amadeusz" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w reżyserii Anny Wieczur oraz "Czego nie widać" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, na Scenie Kameralnej w Sopocie, w reżyserii Jana Klaty.

W drugiej godzinie opowiedzieliśmy o początku 29. Lata Teatralnego w Sopocie. To Teatr Atelier, grający tylko latem, "zmobilizował" inne teatry do grania w czasie wakacji. Tuż po nim rozpoczął się sezon wakacyjny w Teatrze na Plaży w Orłowie (Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni) oraz już w XXI wieku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Z reżyserem i dyrektorem Teatru Atelier Andre Hubnerem-Ochodlem  rozmawialiśmy po premierze tego lata "Strefy Zero", koprodukcji z Teatrem im. Mickiewicza w Częstochowie. Spotkaliśmy się także z aktorami częstochowskiego teatru – Teresą Dzielską i Adamem Machalicą. Przy okazji poznaliśmy plany Atelier od lipca do końca sierpnia.


Posłuchaj

1:55:16
Podsumowanie kulturalnego sezonu w TPK (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 15.07.2022
Godzina emisji: 0.05

Polecane