Zabawa, która uczy i inspiruje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zabawa, która uczy i inspiruje
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Olena Yakobchuk

Co się stanie, kiedy połączy się zabawę, czyli fun, z wiedzą i sztuką, czyli tym, co tradycyjnie jest w muzeum? Jak się można domyślić, powstanie Funzeum! Pierwsza taka niezwykła instytucja powstała w Gliwicach. Trójka sprawdziła, co tam można zobaczyć i przeżyć.

  • Gliwickie Funzeum, pierwsza tego typu instytucja w Polsce, to 4 tys. m2, ponad 50 ekscytujących, multisensorycznych i interaktywnych instalacji w kilkunastu pomieszczeniach, inspirowanych magią kolorów i światła
  • W swojej pierwszej wystawie Funzeum skupiło się na dwóch zjawiskach: świetle i kolorze
  • Podstawowym założeniem Funzeum jest zainteresować i zainspirować młodych ludzi, którzy pełnię informacji sami znajdą w internecie

Tęcza, czy rozczepienie białego światła

– Skupiliśmy się na świetle i kolorze, gdyż po krótkiej analizie doszliśmy do wniosku, że nikt tego nie zrobił i jest niedopuszczalne, żeby sie tym tematem nie zająć – tłumaczy Adam Wicher, dyrektor Funzeum. – Światło kształtuje naszą percepcję: to jest 70 procent pracy naszego mózgu stanowi analiza bodźców wizualnych. Postanowiliśmy to wykorzystać łącząc zabawę, czyli fun z wiedzą i nauką, które znajdziemy w muzeum i tak powstało Funzeum – opowiada.

– Wizytę zaczynamy od podstawowego elementu, którym jest rozczepienie światła, czyli tradycyjna tęcza. Pokazujemy to, o czym nie wszyscy wiedzą: że białe światło to mieszanina wszystkich kolorów, a brak światła – to kolor czarny – dodaje.

Najważniejsze to zainspirować

– Nie mamy ambicji, aby nauczyć o wszystkim: jednym z naszych celów jest zainspirowanie i zaciekawienie. Bo jeżeli młodego człowieka – młodego duchem i ciekawego świata – zainteresujemy jakimś zjawiskiem, to on już sobie właściwie wszystko wygoogla i w internecie znajdzie – zapewnia Trójkowy gość. – Najważniejsze, to go zainspirować – deklaruje.

Przeczytaj także

Funzeum Wielkie Otwarcie - after movie/YouTube Funzeum


Posłuchaj

5:51
W Gliwicach powstało pierwsze Funzeum (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Adam Wicher (dyrektor Funzeum)
Data emisji: 14.07.2022
Godzina emisji: 14.39

pr

Polecane