Umowa Partnerstwa. Grzegorz Puda: środki będą dostępne właściwie dla każdego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Polska stara się o wszystkie środki zewnętrzne możliwe do pozyskania – powiedział w Trójkowym Komentarzu Dnia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Pod koniec czerwca polski rząd zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Umowy Partnerstwa, programu większego niż Krajowy Plan Odbudowy. Umożliwi to Polsce sięgnięcie po 76 miliardów euro z budżetu UE w latach 2021-2027. Najsłabiej rozwinięte regiony będą mogły liczyć na otrzymanie nawet 85 procent dofinansowania do projektów realizowanych w ramach nowego europejskiego funduszu.

Grzegorz Puda w "Trójkowym Komentarzu Dnia" podkreślił, że "Polska stara się o wszystkie środki zewnętrzne możliwe do pozyskania". Podkreślił, że Umowa Partnerstwa to największa pula środków finansowych, rekordowo wysoka: 76 mld euro, czyli ponad 350 mld zł. 

– Środki będą dostępne właściwie dla każdego, to jest budżet, który jest podzielony na dwie sekwencje – wskazał minister. Jak wyjaśnił, jest część rządowa, z której będą realizowane największe inwestycje np. budowa autostrad, zakup taboru kolejowego czy programy Maluch+ i Czyste Powietrze oraz samorządowa, gdzie środki są przekazywane poprzez marszałków województw.

– Pieniądze trafiają do mniejszych samorządów, do gmin, do powiatów, ale również do przedsiębiorców – powiedział Grzegorz Puda.

Poinformował, że pierwsze środki, zaliczki, powinny trafić do Polski na przełomie września i października. – Liczymy że końcem III kw. jeszcze będziemy mogli złożyć wniosek i wykorzystywać w tym roku środki finansowe – dodał.

Posłuchaj

9:08
Grzegorz Puda o środkach dla Polski w ramach Umowy Partnerstwa (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Umowa Partnerstwa, którą przygotowywało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z innymi resortami, jest najważniejszym dokumentem, który określa współpracę między Unią Europejską a Polską. To uzgodniona z Komisją Europejską kompleksowa strategia wykorzystania funduszy europejskich w obecnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Stanowi realizację krajowych dokumentów takich jak Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju oraz – wynikających z niej – strategii sektorowych. Zakłada kontynuację realizacji dotychczasowych programów krajowych oraz programów regionalnych.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 14.07.2022
Godzina emisji: 18.10

fc

Polecane