Czy wojna na Ukrainie już nam się "opatrzyła"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wojna na Ukrainie już nam się "opatrzyła"?
Czy społeczeństwo zaczyna obojętnieć na wojnę? Na zdjęciu: przystanek autobusowy na Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Widoczny plakat z herbem UkrainyFoto: Forum/Adam Chełstowski

Polska jest państwem najbardziej zaangażowanym w pomoc Ukrainie. Rodzi się pytanie, czy obrazy ukazujące piekło wojny przestały już robić na nas wrażenie? Komu zależy na tym żeby ludziom wojna się "opatrzyła?" Czy rodzi się w nas zobojętnienie na tragedię naszych wschodnich sąsiadów?

Wojna na Ukrainie. Od wielkich emocji do przyzwyczajenia

Codziennie, za pośrednictwem prasy, zarówno tej drukowanej, jak i online, telewizji, radia i mediów społecznościowych, jesteśmy bombardowani wiadomościami i obrazkami dotyczącymi toczącej się wojny na Ukrainie. Trudno się dziwić, bo jest to niezwykle ważny temat. Mimo to jako Polacy zdajemy się być nim przytłoczeni i zmęczeni.

– Wszystkie dramatyczne wydarzenia powszednieją i to w bardzo szybkim tempie. Wojna na Ukrainie, COVID-19, czy żałoba po katastrofie smoleńskiej – takie rzeczy na początku zawsze robią wielkie wrażenie, a potem ludzie po prostu chcą żyć dalej. W związku z tym wojna trafiła na dalszy plan. Ta wojna już nie jest pierwszą pozycją w serwisach informacyjnych – mówił w "Trójce pod Księżycem" dr Krzysztof Karnkowski, socjolog i publicysta.

Przeczytaj także:

"Schizofrenia społeczna" Polaków. Marek Grabowski: to zupełnie zdrowe podejście

Marek Grabowski, antropolog, socjolog i prezes Pracowni Badawczej Social Changes, zwrócił uwagę na pewną dwoistość, która charakteryzuje podejście Polaków do pomocy ukraińskim uchodźcom.

Gdy pojawili się przybysze ze Wschodu, społeczeństwo miało dwie równoległe narracje – z jednej strony była to chęć pomocy kobietom i dzieciom, a z drugiej strony zwracanie uwagi, jakie konsekwencje ta wojna ma dla Polski i czy przypadkiem nie przesadzamy z pomocą – z jednej strony patrzymy sercem, ale z drugiej jesteśmy świadomi tego, że świat dookoła jest bardzo racjonalny i w związku z tym my też się w to wpisujemy – wyjaśniał w rozmowie z Michaliną Szymborską.

Posłuchaj

1:49:57
Mija 140 dni od wybuchu wojny na Ukrainie. Jak zmienił się stosunek polskiego społeczeństwa do Ukraińców? (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta), Marek Grabowski (prezes Pracowni Badawczej Social Changes, antropolog, socjolog)
Data emisji: 13.07.2022
Godzina emisji: 0.09

kr

Polecane