Czy wojna na Ukrainie już nam się "opatrzyła"?
Polska jest państwem najbardziej zaangażowanym w pomoc Ukrainie. Rodzi się pytanie, czy obrazy ukazujące piekło wojny przestały już robić na nas wrażenie? Komu zależy na tym żeby ludziom wojna się "opatrzyła?" Czy rodzi się w nas zobojętnienie na tragedię naszych wschodnich sąsiadów?
Czy społeczeństwo zaczyna obojętnieć na wojnę? Na zdjęciu: przystanek autobusowy na Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Widoczny plakat z herbem Ukrainy
Foto: Forum/Adam Chełstowski
Wojna na Ukrainie. Od wielkich emocji do przyzwyczajenia
Codziennie, za pośrednictwem prasy, zarówno tej drukowanej, jak i online, telewizji, radia i mediów społecznościowych, jesteśmy bombardowani wiadomościami i obrazkami dotyczącymi toczącej się wojny na Ukrainie. Trudno się dziwić, bo jest to niezwykle ważny temat. Mimo to jako Polacy zdajemy się być nim przytłoczeni i zmęczeni.
– Wszystkie dramatyczne wydarzenia powszednieją i to w bardzo szybkim tempie. Wojna na Ukrainie, COVID-19, czy żałoba po katastrofie smoleńskiej – takie rzeczy na początku zawsze robią wielkie wrażenie, a potem ludzie po prostu chcą żyć dalej. W związku z tym wojna trafiła na dalszy plan. Ta wojna już nie jest pierwszą pozycją w serwisach informacyjnych – mówił w "Trójce pod Księżycem" dr Krzysztof Karnkowski, socjolog i publicysta.
Przeczytaj także:
- Eskalacja społecznych podziałów – co ją powoduje?;
- Wojna Rosji i Ukrainy wojną cywilizacji?;
- Negatywne informacje. Czy na pewno chcemy ich słuchać?.
"Schizofrenia społeczna" Polaków. Marek Grabowski: to zupełnie zdrowe podejście
Marek Grabowski, antropolog, socjolog i prezes Pracowni Badawczej Social Changes, zwrócił uwagę na pewną dwoistość, która charakteryzuje podejście Polaków do pomocy ukraińskim uchodźcom.
Gdy pojawili się przybysze ze Wschodu, społeczeństwo miało dwie równoległe narracje – z jednej strony była to chęć pomocy kobietom i dzieciom, a z drugiej strony zwracanie uwagi, jakie konsekwencje ta wojna ma dla Polski i czy przypadkiem nie przesadzamy z pomocą – z jednej strony patrzymy sercem, ale z drugiej jesteśmy świadomi tego, że świat dookoła jest bardzo racjonalny i w związku z tym my też się w to wpisujemy – wyjaśniał w rozmowie z Michaliną Szymborską.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta), Marek Grabowski (prezes Pracowni Badawczej Social Changes, antropolog, socjolog)
Data emisji: 13.07.2022
Godzina emisji: 0.09
kr