Szymon Klekowicki – od grania na ulicy po koncerty z sanah

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Szymon Klekowicki – od grania na ulicy po koncerty z sanah
Szymon Klekowicki Foto: Zuzanna Woińska

Jest wykształconym muzycznie fachowcem od gry na puzonie i kilku innych instrumentach dętych, doświadczenie zdobywał, grając na ulicy, a Warszawę uważa za polską stolicę funku – tego wszystkiego mogliśmy się dowiedzieć o Szymonie Klekowickim z jego rozmowy z Mateuszem Krautwurstem.

Szymon Klekowicki najczęściej gra na puzonie, ale nie są mu obce również inne instrumenty dęte, takie jak tuba czy trąbka. Oprócz tego komponuje muzykę, zdarzało mu się też śpiewać, bo – jak stwierdził w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem – "w tych czasach bycie instrumentalistą nie daje takich możliwości, jakie można mieć, będąc wokalistą".

Ze stritu na areny

Zanim stał się liderem własnego sekstetu oraz rozchwytywanym muzykiem sesyjnym, Szymon zdobywał doświadczenie, grywając na ulicach. – Zaczęło się oczywiście od tego, że chciałem zarobić pieniądze. A potem okazało się, że granie na stricie to jest niesamowita forma kontaktu z publicznością. Ludzie, którzy zatrzymali się, żeby cię posłuchać, zrobili to wyłącznie z miłości do tego, co słyszą w tym momencie, a nie dlatego, że poszli do filharmonii, żeby się pokazać przed sąsiadką albo kupili bilet na znany zespół, bo słyszeli w radiu, że warto – mówił gość "Serdecznych dźwięków".

W audycji zabrzmiały utwory, w których nagraniu brał udział Klekowicki, m.in. "Baczyński (Pisz do mnie listy)" z ostatniej płyty sanah, w którym zagrał na instrumencie zwanym z niemiecka flugehorn. Szymon miał okazję wykonać ten utwór na żywo przed wielotysięczną widownią. – To było stresujące, ale też nobilitujące i magiczne – wspominał gościnny występ z sanah.

źródło: YouTube / sanah

Muzyk, pochodzący z miejscowości Rudowo koło Płocka, a wykształcony na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, mieszka obecnie w Warszawie. – Gdy się tu przeprowadziłem, miałem wrażenie, że to jest polska stolica funku, tak jak Katowice czy Kraków są poniekąd stolicami jazzu – opowiadał tuż przed funkowym zakończeniem tego wydania "Serdecznych dźwięków" w wykonaniu spolonizowanego Amerykanina Nicka Sincklera.


Posłuchaj

50:13
Szymon Klekowicki – emocje przefiltrowane przez ustnik (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Szymon Klekowicki Sextet – "A Day in the Bus"
 2. Parnas Brass Band – "A Day in the Bus"
 3. Wojtek Pilichowski – "A Day in the Bus (outro)"
 4. Klekowicki ft. Kasia Sienkiewicz – "Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa"
 5. Szymon Klekowicki Sextet – "Highway"
 6. Sanah i Ania Dąbrowska – "Baczyński (Pisz do mnie listy)"
 7. Kwiat Jabłoni ft. Julia Pietrucha – "Drogi proste"
 8. Kuba Badach – "Bądź moim natchnieniem"
 9. Tower of Power – "This Type of Funk"
 10. Nick Sinckler – "Lubię zakonnice"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 13.07.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane