Inwestycje w elektronie wiatrowe. Golińska: projekt uwzględnia potrzeby i oczekiwania społeczeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inwestycje w elektronie wiatrowe. Golińska: projekt uwzględnia potrzeby i oczekiwania społeczeństwa
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowychFoto: shutterstock/Ryzhkov Oleksandr

– Nowe instalacje na lądzie, jeśli chodzi o wiatraki, będą mogły być stawiane tam, gdzie będą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i one będą to uwzględniać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska. 

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni. Nowe elektrownie mogą powstawać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Dla ochrony najcenniejszych walorów przyrodniczych utrzymany zostanie również zakaz lokalizacji elektrowni wiatrowych na obszarach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000.

– Konsekwentnie od kilku lat działamy, aby wzmocnić suwerenność naszego państwa, uniezależnić nas od surowców z Rosji – zaznaczyła Małgorzata Golińska. Wskazała, że jednym elementów dywersyfikacji dostaw są OZE (odnawialne źródła energii). – OZE to nie tylko wiatraki, to też fotowoltaika, to też geotermia – przypomniała. 

Na podstawie planu zagospodarowania

Wiceminister poinformowała, że ustawa, nazywana też ustawą "10H", przeszła już przez Radę Ministrów i w najbliższym czasie projekt powinien być procedowany przez Sejm i Senat.

– Bardzo ważnym elementem tego projektu jest uwzględnienie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa – podkreśliła. – Jeden z elementów tego projektu to fakt, że nowe instalacje na lądzie, jeśli chodzi o wiatraki, będą mogły być stawiane tam, gdzie będą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i one będą to uwzględniać – wyjaśniła. 

Lokalizacja elektrowni

Wskazała, że największą efektywność mają wiatraki na morzu. – Od wielu lat też obserwujemy, że gminy, które są najbliżej wybrzeża, są najbardziej zainteresowane stawianiem nowych elektrowni wiatrowych – dodała Golińska.

Zwróciła też uwagę, że ważnym elementem w kontekście lokalizacji elektrowni wiatrowych jest oddalenie od parków narodowych czy rezerwatów, ale również gęstość zabudowy.

– Naturalne jest, że ta część centralna Polski – najbardziej zaludniona, najgęściej – nie będzie pewnie zbyt mocno wykorzystywana, jeśli chodzi o elektrownie – oceniła.


Posłuchaj

10:33
Małgorzata Golińska o rozwoju elektrowni wiatrowych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Małgorzata Golińska (sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska; Główny Konserwator Przyrody)
Data emisji: 13.07.2022
Godzina emisji: 18.10

fc

Polecane