Wakacje w Polsce i za granicą. Ulubione kierunki Polaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje w Polsce i za granicą. Ulubione kierunki Polaków
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Czterech na pięciu Polaków jadących na urlop, planuje wypoczynek nad polskim morzem. Czy wyjazd do polskich kurortów nadmorskich to najtańsza najlepsza opcja na wakacyjny relaks? Gdzie jeżdżą Polacy, jeżeli już zdecydują się na wypoczynek wakacje za granicą?

Badanie: pod wpływem rosnących cen 57 proc. Polaków zmienia wakacyjne plany

Pod wpływem rosnących cen 57 proc. Polaków zmieniło wakacyjne plany, z czego 21 proc. w ogóle zrezygnowało z wyjazdu – wynika z badania firmy GfK. Decyzje o ograniczaniu wydatków urlopowych wynikają z rekordowej inflacji i cen usług turystycznych, paliwa czy żywności – wskazano.

Wyższe koszty utrzymania i niepewność sytuacji na rynku spowodowały zmiany w wakacyjnych planach 57 proc. Polaków objętych badaniem "Current Consumer Mood" przeprowadzonym przez GfK. Autorzy opracowania podsumowującego jego wyniki zwrócili przy tym uwagę, że na wypoczynek w kraju zdecydowało się 15 proc. respondentów, a 21 proc. w ogóle zrezygnowało z jakiegokolwiek wyjazdu.

Najczęściej czytane

Czy Polacy chcą wyjeżdżać na wakacje za granicę?

Ci, którzy zdecydowali się na wakacyjny wyjazd, lub dopiero go planują, wybierają polskie nadmorskie miejscowości, np. Łebę. – Tygodniowy wypoczynek ze śniadaniami w Łebie kosztuje 800 zł. W podobnym terminie oferowany jest również tydzień ze śniadaniami w Bułgarii od 650-700 zł za osobę. Oczywiście to jest sam nocleg plus śniadanie – do tego musimy doliczyć koszty przejazdu oraz atrakcje na miejscu – mówi Agata Biernat z portalu wakacje.pl.

Jak wskazuje ekspertka, w większości wypoczywamy albo na Bałkanach, albo w krajach basenu Morza Śródziemnego. – Zainteresowanie zagranicznymi wakacjami w tym roku jest bardzo duże. Jesteśmy nawet skłonni przeznaczyć na tegoroczne wakacje więcej pieniędzy. Królują Turcja, Grecja i Egipt. Duże jest też zainteresowanie wypoczynkiem w Hiszpanii czy Bułgarii – wymienia, podkreślając przy tym, że oferty biur podróży nie są tak szeroki, jak jeszcze cztery lata temu. – W tym momencie wybór jest mniejszy, a to z tego względu, że wiele osób już zarezerwowało zagraniczne wakacje, miejsc jest coraz mniej i nie mamy takich dużych wyprzedaży, jak kilka lat temu.


Zagraniczne wakacje na własną rękę.

Wyjazd z biurem podróży nie jest jedynym sposobem na zagraniczne wakacje. Możemy zaplanować taki wyjazd na własną rękę. Na co zwrócić uwagę, odpowiada Łukasz Smoliński z bloga podróżniczo-kulinarnego "Tasteaway".

– W dobie internetu, dzięki podstawowym portalom podróżniczym można sprawdzić, czy będziemy mieli problem ze znalezieniem noclegu i jakie są jego ceny. Polecam czytanie blogów – blogerzy podróżniczy piszą o miejscach, w których byli. Są również blogi wyspecjalizowane w danym kraju czy w danym regionie, więc można znaleźć tam wiele ciekawych informacji niezbędnych do zaplanowania podróży – radzi bloger.


Posłuchaj

3:10
Wakacyjne plany Polaków. Jakie kierunki preferujemy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 13.07.2022
Godziny emisji: 7.09

IAR/kr

 

Polecane