Rzeź wołyńska. Zgorzelski: Polska powinna egzekwować trzy kwestie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Polska powinna egzekwować trzy kwestie: ekshumacja i poszukiwanie ofiar, restytucja polskich kościołów na Ukrainie oraz brak zgody na prowokacje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Święto przypada w rocznicę wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości.

Zbrodni na Polakach dokonywano niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, gwałcono kobiety.

Temat rzezi wołyńskiej poruszył na antenie radiowej Trójki wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Rzeź wołyńska. Zgorzelski o stosunkach polsko-ukraińskich

– Nie ma chyba polskiego domu, w którym nie wiedziano by, co to jest rzeź wołyńska. Mimo to, w obliczu zagrożenia i tragedii naszych braci ukraińskich, Polacy otworzyli swoje drzwi i serca – mówił. – Zabrakło słów prezydenta Zełenskiego, który by potępił tę zbrodnię. Ja się czuję bardzo rozczarowany – dodał.

– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu wystąpimy z żądaniem do prezydenta, premiera i szefa MSZ, aby prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił zbrodnię wołyńską. [...] Polska powinna egzekwować trzy rzeczy: ekshumacja i poszukiwanie ofiar, restytucja polskich kościołów na Ukrainie oraz brak zgody na prowokacje – zaznaczył.

Posłuchaj

13:51
Piotr Zgorzelski o rzezi wołyńskiej i stosunkach polsko-ukraińskich (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, PSL)
Data emisji: 13.07.2022
Godzina emisji: 08.45

pb/kr

Polecane