Gaz i atom elementami taksonomii. Rzońca: oddaliliśmy groźbę zacofania energetycznego UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gaz i atom elementami taksonomii. Rzońca: oddaliliśmy groźbę zacofania energetycznego UE
Europosłowie Bogdan Rzońca (PiS) i Andrzej Halicki (PO) skomentowali ostatnie decyzje PE dot. taksonomii źródeł energiiFoto: ESB Professional/ Shutterstock

- Mówienie, że od dziś wszystko musi być "zielone" byłoby po prostu oszustwem. Dobrze, że w Parlamencie Europejskim zrobiliśmy ten wspólny ruch i oddaliliśmy groźbę zacofania energetycznego UE. Przy samych farmach wiatrowych i źródłach fotowoltaicznych gospodarka europejska nie uciągnęłaby nałożonego na nią ciężaru - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Bogdan Rzońca. Gościem audycji był również Andrzej Halicki z PO.

Parlament Europejski zgodził się na uznanie gazu i atomu za "zielone" w transformacji energetycznej, co jest kluczowe dla Polski. Uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła energii.

Zabiegała o to między innymi Polska, która od dawna podkreśla, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych. Celem przyjętych przepisów dotyczących tzw. taksonomii jest przekierowanie kapitału na bardziej ekologiczne inwestycje i dlatego etykiety "eko" przypięte do gazu i atomu wiążą się z unijnym dofinansowaniem.

"Zwyciężył rozsądek"

Bogdan Rzońca komentując tę decyzję PE stwierdził, że "należy za nią podziękować wszystkim tym, którzy nie zwariowali na punkcie klimatycznym". - Gaz i atom można uznać za niezawodne źródła energii - wskazał europoseł PiS.

Gość radiowej Trójki podkreślił, że w obecnej sytuacji ogromnego zagrożenia ze Wschodu "najważniejsze jest bezpieczeństwo wielkich przedsiębiorstw, małych firm i zwykłych mieszkańców". - Każdy chce mieć ciepłą wodę i ogrzewanie w mieszkaniu. Od tej strony powinniśmy zacząć rozmowy, zanim podjęliśmy temat taksonomii - ocenił Bogdan Rzońca.

Andrzej Halicki zgodził się ze swoim przedmówcą i ocenił, że w "PE zwyciężył rozsądek", ponieważ jedyną alternatywą dla gazu i atomu mógłby być aktualnie tylko węgiel. - To byłby jednak duży krok do tyłu, a nie do przodu - powiedział.

Europoseł PO podkreślił jednocześnie że "Europa musi dążyć do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla, ale trzeba to robić w sposób finansowo rozsądkowy, żeby nie burzyć funkcjonowania gospodarczego i standardów życia".

Zobacz także:

Posłuchaj

15:20
Europosłowie Bogdan Rzońca (PiS) i Andrzej Halicki (PO) skomentowali ostatnie decyzje PE dot. taksonomii źródeł energii (Puls Europy)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Bogdan Rzońca (PiS) i Andrzej Halicki (PO)
Data emisji: 12.07.2022
Godzina emisji: 17.40

jp

Polecane