Szewska pasja pani Czesławy. Reportaż "Pracuję, więc żyję" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szewska pasja pani Czesławy. Reportaż "Pracuję, więc żyję" [POSŁUCHAJ]
Pani Czesława prowadzi swój zakład szewski nieprzerwanie od 1975 roku, czyli prawie 50 lat (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Niepozorny zakład szewski przy ulicy Gwarnej we Wrocławiu. Czas tu jakby się zatrzymał: niemieckie maszyny do szycia napędzane nożnie, tradycyjne narzędzia szewskie... To królestwo 84-letniej pani Czesławy Łaby. Zawód wybrała sobie sama, choć ojciec nalegał, żeby została nauczycielką – ona wolała jednak pracę przy butach. Od lat jest na emeryturze, ale nadal chce i lubi pracować.

"Nic mnie nie złamało"

Zakład szewski pani Czesławy Łaby jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 17.00. Wrocławianka prowadzi go nieprzerwanie od 1975 roku, czyli prawie 50 lat. Wcześniej skończyła studia, pracowała jako główny technolog w zakładach obuwniczych w Świdnicy. Kazano jej zapisać się do PZPR, ale odmówiła i odeszła z pracy za porozumieniem stron. Dostała wilczy bilet i przez pół roku nie mogła znaleźć nowej pracy. Dopiero we Wrocławiu prezes Spółdzielni Pracy Wyrobów Skórzanych "Olgina", który miał za rok odejść na emeryturę, przyjął panią Czesławę.

Przetrwała upadek PRL, transformację ustrojową, szalone ekonomicznie lata 90. i powódź w 1997 roku. – Nic mnie nie złamało – mówi pani Czesława.


Najczęściej czytane


Na ratunek ulubionym butom wrocławian

Bohaterka reportażu Magdy Skawińskiej nie narzeka na brak klientów, niektórzy przychodzą już od 30 lat. Mówią, że pani Czesława jest darem z nieba, bo ratuje ich ulubione buty. To już dziesiątki tysięcy naprawionych par, chociaż wielu ludzi przestało przynosić obuwie do szewca, bo wolą kupić nowe.

W czerwcu 2022 roku pani Czesława Łaba została uhonorowana przez prezydenta miasta Jacka Sutryka medalem "Zasłużony dla Wrocławia".


Posłuchaj

18:49
"Pracuję, więc żyję". Reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Pracuję, więc żyję"
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data edycji: 
12.07.2022
Godzina edycji: 
22.14

kr

Polecane