Nocne niebo jest piękne. Jak je dobrze sfotografować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nocne niebo jest piękne. Jak je dobrze sfotografować?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W gdańskim Hevelianum otwarta została wystawa "AstoCamera. Niebo w obiektywie" prezentująca 60. prac astrofotografów z całego świata. Przy okazji zaś szukamy odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: jak sfotografować nocne niebo, księżyc, gwiazdy, aby wyszło fajne i ostre zdjęcie?

  • Konkurs astrofotograficzny "AstroCamera" poświęcony fotografowaniu nieba ma już za sobą 10 edycji. Na wystawie "AstoCamera. Niebo w obiektywie" można zobaczyć zdjęcia wybrane ze wszystkich edycji
  • Wbrew pozorom zrobienie dobrego zdjęcia nieba – wieczornego, nocnego, porannego – nie jest łatwe. Wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także podstawowych wiadomości dot. m.in. czasu ekspozycji

Kosmiczne zdjęcia z całego świata

– Zdjęcia prezentowane na wystawie są kolekcją, którą Hevelianum zbierało przez 10 lat. Są to zdjęcia nagrodzone w konkursie astrofotograficznym "AstroCamera" i są to zdjęcia, które otrzymujemy od autorów z całego świata – mówi Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy i przewodnicząca jury konkursowego. – W tym roku byli z 40 krajów: m.in. z Australii, Nowej Zelandii i Argentyny – wylicza.

Na wystawie jest 60 najciekawszych zdjęć wybranych spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 10 edycji. – Są to zdjęcia wyjątkowe nie tylko ze względu na technikę. To nie tylko zdjęcia krajobrazu, ale także głębokiego nieba, mgławic, przepięknych galaktyk, gromad galaktyk. Najbardziej odległe obiekty na tych fotografiach są tak daleko, że światło dociera stamtąd po setkach milionów lat: sięgamy więc w bardzo głęboki kosmos – dodaje.

Nawet najlepszy smartfon nie wystarczy

– Żeby np. dobrze sfotografować Księżyc, trzeba mieć odpowiedni sprzęt. W zależności od tego, co się chce sfotografować, również metoda fotografowania jest inna. W mojej ocenie są to zdjęcia jedne z trudniejszych do wykonania – mówi Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy i przewodnicząca jury konkursowego. – Aparat fotograficzny, odpowiedni obiektyw, ale też stabilny montaż, aby nic się nie trzęsło – tłumaczy.

Przeczytaj także


– Trzeba też pamiętać o tym, że obserwujemy, fotografujemy z Ziemi, która ciągle się obraca: nie czujemy tego, ale jesteśmy w ciągłym ruchu. Więc też trzeba dopasować czas ekspozycji, żeby to zdjęcie było piękne i ostre – dodaje.


Wystawa "AstoCamera. Niebo w obiektywie" mieści się w się w zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej i potrwa do 31 sierpnia.


Posłuchaj

7:18
Kosmiczne zdjęcia z całego świata (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Magdalena Więcek-Olszewska (kuratorka wystawy "AstoCamera. Niebo w obiektywie" i przewodnicząca jury konkursowego)
Data emisji: 11.07.2022
Godziny emisji: 12.37

pr

Polecane