Bursztyn – najlepsza pamiątka znad polskiego morza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bursztyn – najlepsza pamiątka znad polskiego morza
Bursztyn można wyławiać z morza przez cały rok, ale najlepiej robić to jesienią i zimąFoto: Shutterstock.com

Bywa nazywany jantarem lub złotem północy – bursztyn to jeden ze skarbów polskiego morza. Można go poławiać na przykład w Kołobrzegu, gdzie w miniony weekend świętowano Światowe Dni Bursztynu.

Choć bursztyn da się wyławiać z morza przez cały rok, najlepiej robić to jesienią i zimą, gdy nad Bałtykiem przechodzą najsilniejsze sztormy. – Musi być odpowiedni wiatr, który będzie powodował tzw. dopychanie kawałków bursztynu w stronę plaży – tłumaczyła w Trójce Marta Staszczak z Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu.

Połowy ze wspomaganiem

To właśnie ta placówka zorganizowała w miniony weekend trzydniowe obchody Światowych Dni Bursztynu. W programie znalazły się m.in. warsztaty i pokazy jubilerskie, wybory Bursztynowej Miss oraz zawody w poławianiu, przesiewaniu i szlifowaniu "złota północy". Mógł w nich wziąć udział każdy, niezależnie od wieku.

Kilkudziesięciu użytkowników podzielono na kategorie "junior" i "senior", a organizatorzy postanowili nieco wspomóc naturę, mając na uwadze dobrą zabawę także dla nowicjuszy. – Zapewniliśmy bursztyny zarówno do przesiewania, jak i do łowienia na naszych stanowiskach – zdradziła Marta Staszczak.

Najczęściej czytane

Pamiątki na cały rok

Nagrodami dla uczestników zawodów były wyłowione przez nich skarby. Jak zapewniała organizatorka imprezy, były to cenne i oryginalne pamiątki, "bo jak wiemy, bursztyn jest wyjątkowy i drugi taki sam kamyczek się nigdy nie trafi".

Kolejna edycja Światowych Dni Bursztynu odbędzie się za rok. Ale już wcześniej warto odwiedzić kołobrzeskie Muzeum Bursztynu, choćby po to, by na własne oczy zobaczyć półkilogramowy okaz, znaleziony przez jednego z poławiaczy na Plaży Zachodniej w tym mieście.


Posłuchaj

3:01
Światowe Dni Bursztynu w Kołobrzegu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar 
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Polanin
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 11.31

kc

 


Polecane