"Nie wierzę w rozwiązania militarne". Schroeder podważa sens wysyłania broni na Ukrainę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie wierzę w rozwiązania militarne". Schroeder podważa sens wysyłania broni na Ukrainę
Były kanclerz Schroeder: nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z PutinemFoto: PAP/Kay Nietfeld

"Mimo trwającej od ponad czterech miesięcy rosyjskiej agresji na Ukrainę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie zamierza zrywać kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z prezydentem Putinem" - oświadczył polityk w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Schroeder uważa też, że niepotrzebna jest debata w sprawie dostarczenia przez Niemcy broni Ukrainie. - Dlaczego mamy koncentrować się na dostarczaniu broni? Nie wierzę w rozwiązania militarne. Wojnę można zakończyć tylko w drodze negocjacji dyplomatycznych. Los żołnierzy i ukraińskiej ludności cywilnej można poprawić tylko w drodze rozwiązania dyplomatycznego" - przekonywał w wywiadzie.

Schroeder pojechał do Moskwy na początku marca, aby odbyć rozmowę z Putinem o wojnie. Teraz skomentował ten krok następująco: "O ile zrozumiałem go podczas naszej rozmowy, jest zainteresowany rozwiązaniem w drodze negocjacji". Zdaniem byłego kanclerza "wszystkie strony powinny przyczynić się do tego, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu".

Krytyka Schroedera

Schroeder jest od miesięcy krytykowany za swoją działalność w rosyjskich koncernach energetycznych, szczególnie po wybuchu wojny na Ukrainie. Do kierownictwa jego macierzystej partii SPD wpłynęło już "kilkanaście wniosków o wykluczenie byłego kanclerza z ugrupowania".

W czwartek w okręgu SPD w Hanowerze rozpocznie się postępowanie przeciwko Schroederowi ze względu na "jego bliskie kontakty z rosyjskimi koncernami energetycznymi i Kremlem". Jak zapewnia Schroeder, jest on spokojny o wynik tego postępowania.

Schroeder w maju zdecydował się zrezygnować ze stanowiska w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft. Krótko po tym poinformował, że nie przyjął zaproponowanego mu "dawno temu" stanowiska w radzie nadzorczej Gazpromu.

pkur

Polecane