STT: "Ciało moje". Słuchowisko nagrodzone na "Dwóch Teatrach"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
STT: "Ciało moje". Słuchowisko nagrodzone na "Dwóch Teatrach"
Karolina Gruszka Foto: Wojciech Kusiński/PR

Na Scenie Teatralnej Trójki kontynuujemy wakacyjny przegląd najlepszych słuchowisk sezonu 2021/22. "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego, w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza, otrzymało dwie nagrody na XXI Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu.

Karolinę Gruszkę jury uhonorowało Nagrodą za pierwszoplanową rolę kobiecą. Tadeusz Kabicz został laureatem Nagrody za scenariusz będący adaptacją. Dwukrotnym laureatem Festiwalu Dwa Teatry jest także Marek Pruchniewski (Grand Prix za spektakle wg jego scenariuszy: "Łucja i jej dzieci" oraz "Kontrym").

Tadeusz Kabicz, absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, słuchowiskiem "Ciało moje" zadebiutował w Teatrze Polskiego Radia. Karolina Gruszka przyznała, że nagrywając to słuchowisko, powróciła do Teatru PR po latach.

Prezentacji słuchowiska będzie towarzyszyła rozmowa z reżyserem.

Marek Pruchniewski – "Ciało moje" – 10.07.2022, godz. 22.05.

Czas trwania – 40'31"

***

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze słuchowiska w Programie 1 Polskiego Radia (3.10.2021).

***

Ciało w pozycji horyzontalnej: dotknięte chorobą, pasywne, bez kontaktu… Autor ukazuje rodzinę w obliczu kryzysu. Przygląda się złożonym relacjom bohaterów i rejestruje momenty, w których wzajemne zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i bliskość, zostają wystawione na próbę.

Wiktoria, choć przykuta do łóżka, uczestniczy na równych prawach w życiu rodziny, "jest w… sobie". Nie może reagować, mówić, ale poznajemy jej myśli, dzięki którym prowadzi swoisty dialog ze światem. Autor "więzi" bohaterkę w ciele, ale ofiarowuje jej czas i przestrzeń na dokonanie wiwisekcji dotychczasowego życia, zadanie pytań o jego sens, rolę przypadku, zmaganie z Bogiem.

Marek Pruchniewski "Ciało moje" 

Adaptacja: Tadeusz Kabicz

Reżyseria: Tadeusz Kabicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Szymon Sutor

Opieka artystyczna: Marta Rebzda, Waldemar Modestowicz

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Karolina Gruszka, Michał Żurawski, Maria Pakulnis, Justyna Kowalska, Piotr Grabowski, Konrad Żygadło, Sławomir Orzechowski

***

Do słuchania "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy w niedzielę (10 lipca) o godz. 22.05.

Polecane